Azerice Çeviri | Emre Akkaya
Eğitim

Azerice Çeviri

Azerice Çeviri
Tarafından yazılmıştır admin

Azerice, Azerbaycan Türkçesi olarak da bilinmektedir. Azerbaycan’da, İran’ın kuzeyinde ve Asya’nın güneybatı bölgelerinde konuşulan bir dil olan Azerbaycan Türkçesi, Türkçe’ye çok benzemektedir ve bir Türk tarafından kolaylıkla anlaşılabilecek dillerden biridir. Türk dillerinin Oğuz koluna ait olan Azerbaycan Türkçesi, konuşulduğu bölgeye göre değişebilen bazı farklılıklara sahiptir. Bu yüzden Azerice çeviri diğer dillere göre daha zordur. Ancak Azerbaycan Türkçesi olarak anılan dil, bir Türk dil grubuna aittir ve Türkçe ile sayısız birçok ortak noktalara sahiptir. Bu yüzden bir Türk’ün bu dilin çevirisini yapması oldukça kolaydır. Türkçe ile aynı çekim hallerine ve yapısına sahip olan bu dilde Türkçe’den farklı olan tek unsur, kullanılan kelimelerin anlamlarıdır. İstanbul Türkçesi ile kıyaslandığında kulağa daha basit ve kaba gelse de aslında bu dil Türkçe’nin daha gerçek halidir.

Azerice çeviri yapabilmek için öncelikle Azerbaycan Türkçesinin harflerini bilmek gerekmektedir. Azerbaycan alfabesinde toplam 32 harf vardır. Geçmişte Arap alfabesiyle yazılan Azeri dili, 1929 yılında Latin alfabesini kabul etmiştir. 1939 yılında ise Kiril alfabesine geçen ülke, 2002 yılında yeniden Latin alfabesini kabul etmiştir. Bugün İran’da yaşayan Azeriler halen Arap alfabesini kullanmaktadır. Azerbaycan Türkçesi zaman içinde diğer kültürlerden etkilenerek bazı değişimlere uğramıştır. Özellikle Farsça kelimeleri bünyesine katan dil, Arapça ve Farsça’nın etkisi altındadır. Azerice çeviri yapmak için dile giren Fars ve Arap etkilerini bilmek gerekmektedir.

Azeri Türkçesi ile Türkiye Türkçesi aynı dil ailesine mensup oldukları için birbirine çok benzemektedir. İki dil arasındaki tek farklılık kelimelerin anlamlarındaki farklılıklardır. Örneğin Türkçe’de inmek, Azericede düşmek anlamına gelmektedir. Bir Türk, “Uçağımız birazdan inecek” derken, bir Azeri “Uçağımız birazdan düşecek” demektedir. Bu farklılıkları bilmek Azerice çeviri yapmayı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. https://ceviricozumleri.com

 

 

/* ]]> */