Parolanızı Güvenli Bir Şekilde Nasıl Paylaşabilirsiniz? | Emre Akkaya

Parolanızı Güvenli Bir Şekilde Nasıl Paylaşabilirsiniz?

Parolanızı Güvenli Bir Şekilde Nasıl Paylaşabilirsiniz?

Parolanızı Güvenli Bir Şekilde Nasıl Paylaşabilirsiniz?Şimdi direkt olarak “parolamı neden paylaşayım ki?” diyebilirsiniz. Ancak sizde biliyorsunuz ki özellikle de ikili görüşmeler içerisindeyken şifrenizi en çok güvendiğiniz, sevdiğiniz kişilere teslim edebiliyorsunuz.

Acil yapılması gerekmekte olan çeşitli banka işlemlerine eğer yetişemiyorsanız, geciken ödemeleri yatırmaya vaktiniz kalmamışsa veya e –postanızda veya sosyal medya hesabınız da o an okumanız gereken bir çeşit ileti bulunuyorsa ve yine bunu yapacak da olanağı bulamamaktaysanız parola paylaşmak zorunda kalabilmektesiniz.

Acil Ne Olabilir?

Parolanızı paylaşacak kadar acil bir şey olmasını istemeyiz fakat böyle bir şey de yapacaksanız eğer bunun oldukça güvenli yollar ile gerçekleşmesi gerekmektedir. Y

ine bulunduğunuz şartlar her ne olursa olsunlar veya paylaşımda bulunacağınız şahıs da kim olursa olsun mutlaka parolanızı paylaşmak mantıklı bir durum değil.

Facebook parolanızı, e-posta parolanızı bir başkası ile paylaştığınız zaman yine bu hesaplar üstünden sizler ile iletişime geçen her bireyin özel hayatına da ihanet etmiş sayılırsınız. Bütün konuşmalarınızın da kilitlerini açmakla kalmamaktadır. Yine bir tek size özel olarak yazılan birçok iletinin de başkası tarafınca izlenmesine olanak vermiş olursunuz.

Şifre Paylaşımı Ne Zaman Olabilir?

Yine de bütün uyarlarımızı yaptığımıza inanaraktan bir bireyin hangi şartlar altında parolasını paylaşabileceği hususunda düşüncelerimizi açıklayabiliriz.

– Evin kirasının ödemeleri geldiğinde

– Spotify benzeri medya takibi olduğunda

– Wi-Fi parolalarını komşu ve arkadaşlarınız ile

– Bulut depolama hizmetlerine veri aktarma amacı ile-

– Web geliştiricisi iseniz SSH, FTP veya yine MySQl parolasını işi bilen birileri ile paylaşmanız.

Bunlar ve benzerleri gibi çeşitli durumlarda kesinlikle parola paylaşımı yapabilirsiniz ve yine bu da sizleri çok rahatsız etmeyebilir.

İşin daha kötü kısmı ise e-posta veya benzer yöntemler ile yapabileceğinizden dolayı iki kez riske girmiş olursunuz. Özellikle de yine kullanıcı adı ve parolayı bir e posta içerisinde yolluyorsanız durum çok daha tehlikelidir.

Bunun sebebi hacker’lar her zaman e-posta adreslerinizi veya sosyal medya hesaplarınızı hackleyebilmekteler ve hacker’lar hackledikleri bu hesaplarınız üstünden paylaştığınız parolaları tabi ki de görebiliyorlar.

/* ]]> */