11 Maddede Balığın Faydaları | Emre Akkaya

11 Maddede Balığın Faydaları

1. Kalp krizi riskini azaltır.

 

Balığın faydalarından ilki kalp damar sağlığına yaptığı olumlu etkidir. Balığın içerdiği Omega 3 asitleri kan basıncınızı düşürür, pıhtı oluşumu gibi riskli durumların önüne geçer. Vücudumuz için elzem olan Omega 3, aynı zamanda enfeksiyon sökücü özelliğe de sahiptir.

2. Astım riskini azaltır.

 

Yapılan araştırmalara göre, balık yiyen çocuklarda astım hastalığının görülme oranı balık yemeyen çocuklara kıyasla daha düşük olabilir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz yetişkinler için haftada en az iki kere olan balık tüketim oranı, çocuklarda bir kereye indirilmelidir çünkü çocuklar balığın içinde bulunan diğer maddelere karşı hassasiyet sergileyebilirler.

3. Gelişimi destekleyen maddeler içerir.

 

Balık yemenin faydaları emziren anneler ve hamile kadınlar için de geçerlidir. Omega 3 yağ asitleri bebeğinizin gelişimi için her aşamada önemlidir ve bebek beklerken ya da emzirirken yeterli miktarda Omega 3 almanız önemlidir. Ancak hamile kadınlar için balık menüleri küçük tutulmalıdır ve cıva değerleri açısından yüksek balıklar tercih edilmemelidir.

4. Beyindeki gri madde oranını artırır.

 

Gri madde, beyninizdeki bilgiyi ve anılarınızı depolayan, sizi insan yapan en önemli işlevsel dokudur. Araştırmalar, balık yiyen insanların beyinlerindeki gri madde oranının daha fazla olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda, balığın bir faydası da yaşa bağlı bilişsel becerilerin gerilemesinin (Alzheimer gibi hastalıklar) önüne geçmesidir.

5. Depresyona karşı balık yemek!

 

Balığın faydaları gördüğünüz gibi yalnızca fiziksel değil. Araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak balık tüketen insanların depresyon gibi önemli ve yaygın ruh sağlığı problemlerine yakalanma riski düşüyor. Marifet yine Omega 3 yağ asitlerinin!

6. D Vitamini

 

Dünya çapında yapılan araştırmalar pek çoğumuzun D vitamini eksikliği çektiğini gözler önüne serdi. Balık ise D vitamini alabileceğimiz en iyi besin. Somon ve ringa balığı gibi yağlı balıklar ise D vitamini açısından en zengin balıklar. Eğer güneş altında vakit geçiremiyorsanız ve yağlı balıklardan tüketmiyorsanız, D Vitamini takviyesi kullanmayı düşünebilirsiniz.

7. Daha iyi bir cilt ve saç!

 

Balık yemenin saça faydaları da gözle görülür faydalar olarak karşımıza çıkar. Eğer cansız ve kuru saçlardan şikayetçiyseniz, balığın dahil olduğu bir beslenme ile bu sorununuzu yenmeniz daha kolay olacaktır. Balık yemenin cilde faydalarına gelince, balık cildinizin rengini düzenler ve cildinizi pürüzsüzleştirir.

8. Alzheimer riskini azaltır.

 

Yaşlı insanlar daha sık balık tüketerek unutma, Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma risklerini azaltabilirler.

9. Gözlere iyi gelir!

 

Balıkta bulunan Omega 3 asitleri gözde bulunan retina dokularının gelişimine katkıda bulunarak göz sağlığınızı da olumlu yönde etkiler.

10. Uyku kalitenizi artırır.

 

Uyku düzensizliği ve uykunuzun kalitesindeki düşüş D vitamini eksikliği ile açıklanabiliyor. Balık yiyerek D vitamini alabilir, daha iyi bir uyku uyuyabilirsiniz.

11. Vücut direncinizi yükseltir.

 

Balık yemek özellikle kış aylarında vücut direncinizi yükseltir. Aynı zamanda düşük kalorili olması sebebiyle kış aylarında kilo almadan dengeli bir şekilde beslenmenizin yapıtaşını oluşturur.

/* ]]> */