Adil Kullanım Kotası Nedir? | Emre Akkaya

Adil Kullanım Kotası Nedir?

Adil Kullanım Kotası (AKK) hakkında bilinmesi gereken en temel bilgileri bir araya topladım. Adil kullanım kotası nedir  birlikte bakalım.

İnternetsiz bir hayatın düşünülemez olduğu günümüzde doğal olarak İnternetsiz evler de neredeyse yok diyebiliriz. Ülkemizde maalesef internet kullanımında kısıtlamalara maruz kalıyoruz. Evde en kaliteli, en pürüzsüz ve en hızlı İnternete sahip olabilmek için tüketiciler olarak bizler de seçenek olarak sunulan İnternet paketleri ve servis sağlayıcıları arasından doğru seçimi yapmak için uğraşıyoruz. Öte yandan her bir internet paketinde standart olarak bulunan ortak bir özellik var ki yürürlüğe girdiği günden itibaren olumlu-olumsuz pek çok eleştiriyi ve yorumu da beraberinde getirdi: Adil kullanım kotası.

Adil Kullanım Kotası Nedir?

Adil kullanım kotası, aynı hizmet için aynı ücreti ödeyen kullanıcılar arasında hizmette kalite eşitliği sağlamaya yönelik bir uygulamadır. Servis sağlayıcıları, internetin “adil” olarak kullanılabilmesi adına internet hızına bir sınır getirerek bu sınıra “adil kullanım kotası” ismini veriyor.

Adil Kullanım Kotası

Bu İnternet servis sağlayıcılarının altyapı içerisinde oluşturduğu tanımlamalar çerçevesinde takip ediliyor ve sınıra erişildiğinde hıza otomatik şekilde sistem tarafından müdahale ediliyor. Adil kullanım kotası’nın (AKK) aynı hizmet için aynı ücreti ödeyen kullanıcılar arasında hizmette kalite eşitliği yaratmaya yönelik bir uygulamadır

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Sıfırlanır?

İnternet paketinizin hangi noktada hız düşüreceği tamamen satın almış olduğunuz paketimizle ilgilidir. Kotanız, servis sağlayıcı şirketler  tarafından belirlenen fatura dönemi çerçevesinde hesaplanarak dönem sonunda sıfırlanır ve kota yenilenir.

Adil Kullanım Kotası

Adil kullanım kotası ne zaman kalkıyor?” diye merak edenler  için ise yazıyı okumaya devam etmeleri gerekiyor 🙂

Adil Kullanım Kotası Gece Uygulaması Nedir?

BTK’nin adil kullanım kotası uygulaması çerçevesinde  en önemli gelişme ise, gece 02.00 ve 08.00 arasında kullanılan internetin kotadan kesinlikle düşmemesi.

Adil Kullanım Kotası

 

Adil Kullanım Kotası Olmayan Paketler Var Mıdır?

Tabii ki evet; ancak bu paketlerin fiyatları, AKK’li paketlere kıyasla tabiri caizse cep yakan düzeyde. Bununla birlikte ülkemizde uygulanan kurumsal internet paketlerinde de AKK uygulaması bulunmaz.

Adil Kullanım Kotası

AKK’den Olumsuz Etkilenmemek İçin Ne Yapabilirim?

Adil kullanım kotası uygulamasından olumsuz düzeyde etkilenmemek için alabileceğiniz önlemler maalesef sınırlı; Haberleşme Bakanlığı tarafından zorunlu olarak yürürlüğe koyulan bu uygulamadan ne servis sağlayıcısı, ne de tüketici olarak kaçmak pek mümkün değil. Yükleme miktarlarınızı servis sağlayıcınızın adil kullanım kotası sorgulama ekranlarından düzenli olarak takip ederek ve yüklü miktardaki download’larınızı 02:00-08:00 saatleri aralığında yapmaya özen göstererek kota uygulamasının negatif etkilerini minimize etmeniz mümkün.

Peki bu Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkacak diye sormuyor değiliz?

İnternet kullanıcılarını yakından ilgilendiren adil kullanım kotasının mayıs sonu itibarı ile kademeli bir geçişe uğrayacağı ve 2018 yılının sonundan itibaren tamamen kaldırılacağı belirtiliyor.

En önemli gelişme ise, gece 02.00 ve 08.00 arasında kullanılan İnternetin  kotadan kesinlikle düşmemesi. Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz neledir? AKK’den olumsuz etkilenmemek için neler yapıyorsunuz. Yorumlarınızı bekliyorum. ?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu içerik hakkında düşünceleriniz nelerdir?

14 − 5 =

/* ]]> */