Adware Reklam Virüsü Nasıl Silinir? | Emre Akkaya

Adware Reklam Virüsü Nasıl Silinir?

Adware reklam virüsleri oldukça tehlikeli olan virüs tiplerinden bir tanesidir. Bu reklam virüsleri bilgisayarınıza bulaştıkları zaman son derece zor bir şekilde silinmekteler. Bunun sebebi bilgisayarınızda sadece dosya sisteminize bulaşmazlar bunun yanı sıra DNS sistemine, modem içerisine ve tarayıcı içerisine de kendilerini yerleştirerek oldukça tehlikeli bir hal alırlar.

Reklam virüslerinden ziyade piyasada son derece tehlikeli virüs tipleri vardır. Truva atı virüsleri, keyloger virüsleri, solucan virüsleri ve daha sayamayacağımız çok çeşitli tiplerde virüsler bulunmaktadır.

Bu virüsler çeşitli anti virüs programları tarafından algılanarak sisteminizden kaldırılabilmektedir. Fakat reklam virüsleri biraz daha komplike virüslerdir. Onlardan kurtulmak aslında o kadar da kolay olmamaktadır. Çünkü çalışma prensipleri diğer virüs tiplerine göre çok daha farklıdır.

Reklam Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bu virüsler genellikle gezindiğiniz web sitelerde reklam olarak karşınıza çıkmaktadır. Örneğin sahte bir anti virüs reklamı ile karşılaşabilirsiniz ve bilgisayarınıza antivirüs programı indirdiğinizi zannederken aslında bir reklam virüsünün kurbanı olabilirsiniz.

Yine link kısaltma servislerinde çıkan çeşitli reklam virüsleri de oldukça popülerdir. Yine dosya indirme sitelerinde de siz istediğiniz dosyayı indirdiğinizi zannederken aslında reklam virüsünü indiriyor olabilirsiniz. Örneğin “indir” butonu belli bir noktadayken reklam virüsünün indirme butonu daha büyük ve daha tıklanası bir biçimde duruyor olabilir. Doğru olan butona basıyor olsanız istediğiniz dosyayı indirirsiniz fakat yanlış butona bastığınızdan dolayı reklam virüsü veya farklı tipteki bir virüsü indiriyor olabilirsiniz.

Reklam Virüsünün Silinme Aşamaları

Reklam virüslerinden kurtulmak için ilk olarak bilgisayarınızı sıradan bir anti virüs yazılımı ile tarayabilirsiniz. Antivirüs programı bulabildiği kadar virüs bulacaktır ve temizlenecektir. Antivirüs programının bulamadığı, gözden kaçırdığı reklam virüslerini de “Adware Remover” isimli Malwarebytess şirketi tarafından geliştirilmiş olan bir reklam silici yazılım ile sileceğiz.

Bu yazılımı resmi web sitesine giderek indirmelisiniz. İndirme işleminden sonra da çalıştırarak bir tarama başlatın. Yalnız bu yazılımı kullanmadan önce bilgisayarınızı güvenli mod ile başlatmanız şiddetle tavsiye edilir bu sayede virüsler aktif olmazlar.

Tarama işlemi bittikten sonra temizle butonuna basın ve temizledikten sonra bilgisayarınızın kapatıp açılması gerekebilir. Böyle bir uyarı verirse bu uyarıyı da onaylayın.

Yine modeminize bulaşmış olan reklam virüsünü silmek için de modeminizi fabrika ayarlarına döndürmeniz yani komple reset atmanız gerekmektedir.

/* ]]> */