Beyin Kanseri Nedir? Beyin Kanseri Nasıl Önlenebilir? | Emre Akkaya

Beyin Kanseri Nedir? Beyin Kanseri Nasıl Önlenebilir?

Beyin kanseri, bilinen diğer bir adıyla beyin tümörü beyindeki var olan hücrelerin anormal seviyede hızlı bir şekilde büyümesidir. Bu tümörler iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. Kötü huylu diye adlandırdığımız kitleler kanser hücreleri içermektedir. İyi huylu kitleler dahi beyin sağlığımız için tehlike oluşturabilir.

BEYİN KANSERİ BELİRTİLERİ

Beyin tümörü çeşitleri, belirtileri, yayılma hızları kişiden kişiye farklı semptomlarla ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasında genetik faktörler büyük önem taşır.  Beyaz tenli kişilerin ve erkeklerin bu hastalığa yakalanma riski fazladır. Eğer ki genetik yatkınlığınız var ise mutlaka bir beyin cerrahına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekir.

BEYİN TÜMÖRÜNÜN BAŞLICA BELİRTİLERİ

  • BAŞ AĞRILARI : Yavaş yavaş oluşan zamanla şiddetlenen baş ağrıları
  • BULANIK VE ÇİFT GÖRME HALİ : Zamanla görme duyma organlarında farklılıklar hissetmeyle kendini gösterir. Kişi nesneleri bulanık görmeye çift şeklinde görmeye başlar.
  • SAKARLIK VE UYUŞUKLUK HALİ: Kollarda ve bacaklarda meydana gelen duyu kayıpları ve hareketlerimizi engelleyen haller meydana gelir. Yüzümüzün bir kısmında hissedilen uyuşukluk ve karıncalanma şeklinde kendini gösterir.
  • BULANTI VE KUSMA HALİ : Sürekli tekrarlanan ve nedeni bulunamayan mide bulantıları ve kusmalar beyin tümörünün belirtileri arasındadır.
  • HAFIZA VE DÜŞÜNCELERDE FARKLILIKLAR OLUŞMASI : Beynimiz kafatası ile çevrilidir. Beynimizde oluşan kötü huylu agresif kitleler beyine yerleşip giderek baskı yapmasıyla beyinde tahribata yol açar. Bu durum sonrasında hastada geçmişi hatırlamama ve agresif hal ve hareketler, uyumsuzluk öfke patlamaları meydana gelmeye başlar.
  • NÖBETLER VE KONUŞMA BOZUKLUĞU : Beyin kanserinin öncelikli belirtileri arasında nöbetler gelmektedir. Nöbet zaman zaman hastanın ateşinin yükselmesiyle, kimi zaman da epilepsi nöbeti gibi ağızda biriken salyaların çoğalması ve hastada oluşan konuşma güçlüğü şeklinde kendini gösterir.

BEYİN KANSERİNİN TEDAVİSİ VE ERKEN TEŞHİS

Her kanser türünde olduğu gibi beyin kanserinde de erken tanı oldukça önemlidir. Hastanın yaşı ve diğer rahatsızlıkları incelenerek kanserli hücreler cerrahi operasyonla çıkartılmasına karar verilir. Kanserin evresine göre kemoterapi ve ışın tedavisine gerek duyulmaktadır.

/* ]]> */