Deep Web İnternetin Karanlık Krallığı | Emre Akkaya

Deep Web İnternetin Karanlık Krallığı

Bir dünya düşünün ki en güzeli, Platon’un mağara benzetmesinde olduğu gibi, birkaç insan oturmuş ve duvara dönmüş vaziyettedir. Önlerinde yanan bir ateş vardır ve bu ateşin çevreyi ve etrafı aydınlatırken, onlar etrafta görülen olup biteni yalnızca duvara yansıdığı kadarıyla görmektedirler dünya’yı yalnızca sade olarak bu gördüklerinden ibaret sanırlar.

İşte Deep Web‘de tam olarak okuduğumuz örnekte ki gibi olup bize birşeyler gösterebiliyor.

Milyarlarca site ve milyonlarca farklı boyutlarda resim, bu yazıyı okurken bile sadece %10 luk bir kısmın içinde olduğunuzu düşünün. Kendinizde düşündünüz değilmi geriye kalan %90 nerede diye. İşte biz ona İnternetin Yasak Krallığı diyoruz Deep Web. Herhangi bir kontrol mekanizması yoktur ve yönlendirelemez ve durduralamazdır.

Hertürlü yasadışı olayların döndüğü bir platformdur. Kullandığımız yasal tarayıcılar ile bu alana geçiş yapmamız imkansızdır. Özel bir tarayıcısı olan “Tor” tarayıcısı ile bağlanmak mümkündür.

Tor olarak adlandırılan bu yazılımda aradığınızı tamamı ile bilmezseniz, neye ulaştığınızı göremezsiniz.

Deep Web 3 seviyeden oluşmaktadır. Bilinçsiz kullanıcların bağlandığı 1. seviyede insanlar yasa dışı pornolar, gereksiz kitaplar, yayından kaldırılmış videolar vb. basit şeyleri görmektedirler. 2. seviyede ise çeşitli örgütlerin arasında kimse kimseyi tanımıyorken ülkelerin gizli belgeleri, çeşitli kadın tüccarları, ve bir sürü ağır cezai yükümlülüğü olan suçun arasında bulunmuş oluyorsunuz. Ama durun daha henüz bunun farkında değilsiniz.

Farkında olmanızı sağlayacak kısım ise çok korkutucu. Siz bilinçsiz bir şekilde nasıl bağlandığınızı anlamadığınız bu seviye de ip koruyucular örgütleri gizlemekte olup sizin ip ni klonlanarak başka şebekeler tarafından yönlendirilip suçu sizin işlediğinizi gösterebilirler. Evinizde polis baskını olduğunda bilinçsiz iseniz 2. seviyede dolaştığınızı anlamışsınızdır.

3.seviyede ise size ulaşmak imkansız bir hal alıyor. İp ler sürekli değişiyor sizin bir İspanyada 1 dakika sonra Amerikada 1 dakika sonra Hollandada vb. karışık userlerin ip leri ile değişiyor kimin ne olduğu belli olmuyor.

Banka ATM lerini, çeşitli kredi kartlarını, internet ağlarını, önemli kişilerin telefon görüşmelerine vb. birçok şeye ulaşabilmenizi sağlıyor. Tabiki bunu herkes yapamıyor Sanal Para olarakda para birimi Bitcoin’dir.

Sizde isterseniz Deep Web’e girebilir hatta 3.seviyeye kadar ulaşabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki her zaman tehlikenin var olduğunu bilmeniz gerekiyor, Deep Web’in %95’ini yasa dışı içerikler iğrenç topluluklar oluşturmaktadır. İçeride kaldığınız her dakika tehlikeye 1 adım daha yakınsınızdır.

/* ]]> */