Ekrana Görüntü Gelmeme Problemi ve Çözümü | Emre Akkaya

Ekrana Görüntü Gelmeme Problemi ve Çözümü

Ekrana görüntü gelmeme problemi günümüzde birçok bilgisayar kullanıcısının sık bir şekilde yaşamakta olduğu problemlerden bir tanesidir. Ekrana görüntünün gelmesini sağlayan çeşitli parçalardan herhangi birinde bir problem oluşmuş olabilir. Veya sorun yazılımsal da olabilir. Bu yüzden sorunu çift taraflı olarak incelememiz gerekmektedir.

Ekrana görüntü gelmeme sorunu eski bilgisayarlarda gerçekleşen bir problem değildir. Eski veya yeni fark etmez. Her türlü bilgisayarda bu sorun sıkça yaşanabilmektedir. Bu yüzden bilgisayarınızın eski olduğundan şüphelenmenize gerek yok. Ekrana görüntü gelmemesinin çeşitli türleri bulunmaktadır.

İlki “No signal”  yazısıdır. Ekranında no signal şeklinde bir yazı belirebilmektedir. Ve bu yazı monitöre sinyal gelmediğinin habercisidir. Eğer monitöre sinyal gelmiyorsa ve bu yazı çıkıyorsa demek ki monitörünüzde elektrik vardır. Yani elektriksel olarak kabloları kontrol etmenize gerek yok.

Fiziksel Problemler

Eğer monitörünüze hiçbir şekilde görüntü gelmiyor yani elektrik dahi gelmiyorsa bu durumda monitörünüze giden kabloları kontrol etmeniz gerekmektedir. Özellikle güç kaynağı kablosunun doğru takılıp takılmadığını incelemelisiniz.

Eğer görüntü geliyor fakat no signal yazıyor ise bu durumda VGA kablosunu kontrol etmelisiniz. VGA kablosu monitörden anakartınıza bağlanan bir çeşit kablodur ve görüntü sinyallerinin aktarılmasını sağlamaktadır.

Eğer bu kabloda bir sorun var ise yine VGA kablosunu değiştirerek sorunu çözebilirsiniz. VGA kablosu anakartınızda VGA portuna yani mavi sokete takılmaktadır.

Yazılımsal Problemler

Eğer bilgisayarınızda yazılımsal sorunlar varsa yine ekrana görüntü gelmeyebilir. Yazılımsal sorunlara örnek olarak ekran kartı sürücüsünü örnek verebiliriz.

Ekran kartı sürücünüzün doğru bir şekilde kurulduğundan emin olmalısınız. Ekran kartı sürücünüzde bir problem var ise ekrana görüntü gelmeme veya simgelerin büyük görünmesi gibi sorunlar oluşturabilmektedir.

Ekran kartı sürücünüzde bir sorun var ise bu sorunu ekran kartı sürücünüzü kaldırarak ve resmi sitesine gidip en güncel versiyonunu tekrar kurarak çözebilirsiniz. Güncel versiyon ve isabetli işletim sistemi özellikleri gereklidir. Yani işletim sisteminiz ne ise, işletim sisteminizin bit türü (x64, x86) ne ise ona göre sürücüyü seçerek indirmeniz ve kurmanız gerekmektedir.

/* ]]> */