Lenfoma (Lenf Kanseri ) Belirtileri Nelerdir? | Emre Akkaya

Lenfoma (Lenf Kanseri ) Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde çok sık olmasa da yine de sayılı boyutlarda insanlarda görülen bir hastalık olarak ön olana çıkıyor. Vücudun savunma hücrelerinden biri olan  lenfositlerin kanserli hale dönüşerek büyümesi sonucunda ne yazık ki böyle bir hastalığa yakalanılması da kaçınılmaz oluyor.

Eğer ki tedavi için gerekli çözüm yolları bulunmazsa altından kalkılamayacak büyük sorunları da yaşamaya başlarsınız. Lenf kanserinin yoğun bir şekilde görülmüş olduğu yerlere bakıldığı zaman ise daha çok lenf bezlerinde kendisini göstermeye başlayacaktır. Vücudumuzda binlerce sayı da meydana gelen lenf bezlerinde meydana gelebilecek olası bir enfeksiyon durumu da kanser gibi hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüyerek çoğalmasına zemin hazırlıyor.

Hastalık evresi son bulduğu zaman ise kontrolsüzce büyüyen kanser hücreleri tekrardan aynı boyuta dönüşmektedir. Genelde vücutsal mekanizmaya bağlı olarak böyle bir durumun ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Enfeksiyon ve çeşitli hastalıklara karşı direnilmesi adına en önemli parçalardan birisini oluşturan bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak bu tarz durumlar ortaya çıkabiliyor.

Lenfoma ortaya çıkmasıyla birlikte lenfatik sistemin yeniden çoğalmaya başladığına şahit olacaksınız. Anormal hücrelerin ortaya çıkması sonucunda lenf kanseri olma durumu ortaya çıkmaya başlıyor.

Lenf Kanseri Kendisini Nasıl Belli Eder?

Lenf kanserine ilişkin olarak en sık sorulan sorulardan birisi de kendisini nasıl belli ettiğidir. Aslına bakılırsa belirtilerinden yola çıkılarak kolayca olup olmadığını anlamanız hiç zor olmayacaktır.

Ağrısız şekilde büyüme gösteren  ve çoğalmaya başlayan lenf bezleri, sebebi bir türlü belli olmayan ateş, rahatsız edici gece terlemeleri, öksürük, açıklanamayan kilo kayıpları, kaşıntı, karında şişkinlik durumu olduğu söylenebilir.  Eğer ki saymış olduğumuz bu belirtileri sizlerde görmeye başladıysanız o halde büyük ihtimalle bu hastalığın kapınızda olmaya başladığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda bir diğer belirtebileceğimiz bulgular arasında ise mikrobik hastalıkların olduğunu söyleyebiliriz.

Bu tarz belirtileri fark ediyorsanız hiç bekleme yapmadan hemen uzman bir doktora başvurun. Lenf kanseri belirtileri arasında bu saymış olduklarımızın yer aldığını belirtebiliriz.

Lenf Kanserinde Tanı Yöntemleri

Büyüme halinde olan bir lenf varsa o halde hemen tanının konulması gerekir. İlk olarak bireyin hastalık ve aile öyküsü alınmaya başlanmalıdır. Ardından hastaya fizik muayene yapılır. Koltuk altı, boyun, dirsek ve diz gibi bölgelerde büyümüş olan lenfler içinde bir muayene işlemleri yapılmaya başlanır.

Sadece bunla yetinmeyip dalak ve karaciğer bölgesinde de büyüme doğru söz konusu ise onun içinde bir muayenin yapılması gerekiyor.

Lenf kanserinde tanı koyma aşamalarına baktığımızda ise kan testi, akciğer filmi, biyopsi ve bilgisayarlı tomografi yer alıyor.

/* ]]> */