Çocuklarda ki Duruş Bozuklukları Nasıl Önlenebilir? | Emre Akkaya

Çocuklarda ki Duruş Bozuklukları Nasıl Önlenebilir?

Çoğu çocukta gözlemlenen yanlışların başında duruş bozuklukları geliyor. Duruş bozukluklarının olması ileriki yaşamda istenmeyen bazı sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları bu konuda hem ebeveynleri hem de çocukları uyarmaya devam ediyor. Özellikle sırt omurgasının arkaya doğru kavislenmesi sile birlikte çeşitli sayabileceğimiz duruş bozuklukları da ortaya çıkmış oluyor. Böyle bir durumda ise mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekiyor. Çünkü çocuk yaşlarda meydana gelen duruş bozuklukları ileriki dönemde fiziksel sorunları beraberinde ortaya çıkarabiliyor. Bu yüzden dolayı mümkün olduğunca dikkatli olunmasında yarar var.

Duruş Bozuklarını Neler Tetikliyor?

Anne ve babaların mutlaka dikkat etmesi gereken bazı durumlar var. Onlardan biri olarak yanlış oturma ilk sırada geliyor diyebiliriz. Mutlaka masa ve sandalyenin uygun ergonomik şekilde olması gerekiyor. Masa ve sandalye de çocuğunuzun yatar şeklinde değil tam aksine dik bir duruş sergilenmesi gerekiyor. Bilgisayar monitöründe mutlaka göz hizasında olması gerekiyor. Sandalyede oturan çocuğunuzun ayağının mutlaka yere basmasına dikkat etmelisiniz. Diz hizasına bakıldığı zaman ise mutlaka kalça hizasından biraz da yüksekte olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kısaca çocuklarınızı rahat bir pozisyonda oturulmasını sağlamanız gerekiyor.

Bilgisayarda Uzun Süre Hareketsiz Kalmasına Dikkat

Bilgisayar başında olan çocukların en sık yaptığı hatalardan birisi de uzun süre hareketsiz şekilde kalmalarıdır. Bu durum ne yazık ki duruş bozukluklarına davetiye çıkarabiliyor. Belirli periyot aralıkları eşliğinde çocuğunuzun bilgisayar başından kalkarak dolaşmasını sağlayın. Aynı zamanda bazı germe hareketlerinin yapmasını da sağlamalısınız. Çocuğunuzun gözüyle ilgili olarak bir problemi varsa o zaman boynun biraz daha ön de tutulması gerekir. Böylelikle kitap ya da bilgisayarda ki yazıları net şekilde görebildiği gibi yanlış oturma pozisyonu içerisinde olmaktan kaçınacaktır. Günümüzde ne yazık ki anne ve babalar bu konuda tam olarak duyarlı olmuyor. Duyarlı olmadıklarından dolayı çocukların ileriki yaşamlarında istenmeyen bazı durumlar ortaya çıkıyor.

Çocuklarınızın çantasının çok ağır olmamasına da dikkat edilmelidir. Bu yüzden dolayı okula giden çocuklarınızın çantasına çok ağır kitaplar koymamanız iyi bir çözüm yolu olacak.

/* ]]> */