Marmara Bölgesi Gezi Rehberi | Emre Akkaya

Marmara Bölgesi Gezi Rehberi

Ülkemizin en önemli bölgelerinden birisi Marmara bölgesidir. Dünyanın başkenti İstanbul Marmara bölgesinde yer alır. Marmara bölgesi turizm açısından önemli bir bölgemizdir. Marmara bölgesinde birçok tarihi ve turistik yer bulunur. Marmara bölgesine gezi düzenlediyseniz şu noktalara uğramanızı tavsiye ederiz:

 • Sultanahmet Camii: İstanbul’un Fatih semtinde yer alan cami 1. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağaya yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın üslubu ile yapılan cami, Ayasofya Camisinin karşısında yer alır. Geniş bir avluya sahip cami 6 minarelidir. Sultan Ahmet Camisi; mavi, yeşil ve beyaz İznik çinilere sahip olduğu için bu camiye Mavi Cami denilmektedir.
Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii

 • Galata Kulesi:  İstanbul’un Galata semtinde bulunan bir kule. 528 yılında inşa edilen yapı, şehrin önemli sembolleri arasındadır. İstanbul Boğazı ve Haliç, kuleden panoramik olarak izlenebilmektedir. UNESCO, 2013’te kuleyi Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil etti
Galata Kulesi

Galata Kulesi

 • Kız Kulesi: Hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır. Üsküdar’ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir.
Kız Kulesi

Kız Kulesi

 • Miniatürk: İstanbul’un Haliç kıyısında yer alan bu park dünyada çok az görülen bir parktır. 2001 yılında temeli atılan park, 2003 yılında hizmete açıldı.
Miniatürk

Miniatürk

 • Dolmabahçe Sarayı: Osmanlı ve Yeni Türkiye devleti tarafından kullanılan saray Osmanlı Padişahı Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Atatürk uzun bir süre bu sarayda yaşamış ve hayatını bu sarayda kaybetmiştir. Deniz manzaralı sarayın iç ve dış mimarisi muhteşem bir görünüme sahiptir.
Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

 • Selimiye Camii: Ülkemizin Edirne ilinde yer alan saray, Osmanlı Padişahı 2. Selim tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan tarafından inşa edilen Cami 1568-1575 yılları arasında yapılmıştır.
Selimiye Camii

Selimiye Camii

 • Yeşil Külliyesi: Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde yer alan Külliye İsmini yeşil çinilerden alır. Külliye içinde cami türbe, medrese, imaret ve hamamlar yer alır. Çelebi Sultan Mehmet tarafından inşa edilen Külliyeden günümüze sadece Yeşil Cami, Yeşil Türbe ve Sultaniye Medresesi sağlam kalabilmiştir.
Yeşil Külliyesi

Yeşil Külliyesi

 • Cunda Adası: Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde yer alan ada Alibey ismi ile anılır. Ayvalık üzerinden tekne kiralayarak adaya ulaşabilirsiniz. Cunda adası özel bir mimariye sahiptir. Açık hava müzesini andıran Cunda adası tatil için ideal bir yerdir.
Cunda Adası

Cunda Adası

 • Truva Antik Kenti: Çanakkale il sınırları içinde yer alan antik kent 1998 yılında UNESCO tarafından Dünya miras listesine alındı. İl merkezine 30 km uzakta Hisarcık bölgesinde yer alan Truva Antik Kentini her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.
Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti

 • Sapanca Gölü: Sakarya ilinde yer alan göl 16 km uzunluğa sahiptir. Ormanlar ile kaplı gölün manzarası görülmeye değer. Sapanca ilçe merkezinden yürüyüş yaparak Sapanca Gölüne gelebilirsiniz. Kafe ve lokantalarda yemek yiyip, Tekne kiralayarak göle açılabilirsiniz.
Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

 • Termal Kaplıcaları: Yalova ilinin Termal ilçesinde yer alan kaplıcaları her yıl binlerce insan şifa bulmak için ziyaret etmektedir.
Termal Kaplıcaları

Termal Kaplıcaları

/* ]]> */