Karadeniz Bölgesi Gezi Rehberi | Emre Akkaya

Karadeniz Bölgesi Gezi Rehberi

Manzara ve yayla turizmi denilince akla ilk gelen bölgemiz Karadeniz Bölgesidir. Karadeniz tatili her zaman tatil yapanlara huzur ve mutluluk vermiştir. Karadeniz Bölgesi Gezi Rehberimiz sayesinde ;

Karadeniz bölgesi gezilecek yerleri, karadeniz turistik yerleri ve karadeniz gezilecek yerleri hakkında bilgi vereceğim.

Karadeniz bölgesine gezi düzenlediyseniz mutlaka şu noktalara uğramalısınız:

  • Sümela Manastırı: Trabzon ilinin Maçka ilçesinde yer alan Manastıra Trabzon il merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanır. Sümela manastırı yüksek bir bölgede yer alıp Manastıra çıkmak için merdivenler kullanılır. Manastır içinde; öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kütüphane bulunur. Sümela Manastırı 375 ile 395 yılları arasında yapılmıştır. Kendine özgü bir mimariye sahip manastır muhteşem bir mimariye sahiptir.
Sümela Manastırı

Sümela Manastarı

  • Uzun Göl: Trabzon ilinin Çaykara ilçesinde yer alan Uzungöl’e Çaykara ilçe merkezinden düzenli olarak araç kalkar. Yeşilin her tonunu Uzungöl’de bulabilirsiniz. Uzungöl üzerinde; hediyelik eşya satan dükkânlar, alabalık lokantaları, oteller ve cami bulunur. Uzungöl üzerinde güzel manzara fotoğrafları çekilebilirsiniz.
Uzun Göl

Uzun Göl

  • Kristal Teras: Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde yer alan kanyonun yüksekliği 80 metredir. Terasa çıkıldığı zaman Tokatlı kanyonunu görebilirsiniz. Tabanı dayanıklı camdan yapılan teras, yaklaşık 75 tonu kaldıracak güçte inşa edilmiştir. Cam teras üzerinden 30 kişi yürüyebilir. Yükseklik korkusu olanlar buraya çıkmasın. Terasa çıkarken kendinizi kuş gibi özgür hissedersiniz. Ayağınızın altı cam olduğu için aşağıyı tüm çıplaklığı ile görebilirsiniz.
Kristal Teras

Kristal Teras

  • Zil Kalesi: Rize ilinin Çamlıhemşin ilçe merkezinde yer alan kale 13. Yüzyılda Trabzon Rum imparatorluğu tarafından yapılmıştır. Fırtına deresine hakim bir noktada yer alır alan kale, yeşiller içinde görülmeye değer bir kaledir.
Zil Kalesi

Zil Kalesi

  • Ayder Yaylası: Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan yayla 1300 yılında Halalılar tarafından kurulmuştur. 1350 metre yükseklikte yer alan yaylaya yaz ve kış aylarında kar yağar. Yazın oldukça serin olan yayla içinde kaplıcalar bulunur. Her yıl Ayder yaylasında festivaller yapılır. Buraya gelenler yaylada serinleyip güzel manzara resimleri çekebilir.
Ayder Yaylası Rize

Ayder Yaylası

  • Gölcük Gölü: Bolu merkeze 17 km uzaklıkta bulunan gölün manzarasında resim çekilip piknikler yapabilirsiniz.
Gölcük Gölü

Gölcük Gölü

  • Valla Kanyonu: Kastamonu ilinin Pınarbaşı ilçesinde yer alan kanyon İlçe merkezine 26 km uzaklıktadır. Valla Kanyonu Devrekâni çayı ile Kanlıçay’ın birleştiği noktada bulunur.
Valla Kanyonu

Valla Kanyonu

  • Limni Gölü: Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer alan göl 1700 rakımlı bir yaylada bulunur. 1999 yılında mesire yeri olarak ilan edilen bölge 2004 yılında A tipi mesire alanı ilan edildi. 2005 yılında 20 yıllığına kiraya verilen göl bölgesine her yıl yerli ve yabancı binlerce turist gitmektedir. Yabani hayvanları görebileceğiniz göl kenarında sarıçam ladin gibi ağaçlara çok sık rastlayabilirsiniz.
Limni Gölü

Gölü

  • Karagöl: Artvin ilinin Borçka ilçesinde yer alan Karagöl ilçe merkezine 25 km uzaktadır. Borçka Karagöl, 2002 yılında bakanlar kurulu kararı ile tabiat parkı ilan edildi. Renklerin cümbüşüne tanıklık etmek istiyorsanız mutlaka Borçka Karagöl’e gelmelisiniz. Karagöl çevresinde piknik yapabilirsiniz.
Karagöl

Karagöl

/* ]]> */