İç Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi | Emre Akkaya

İç Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi

İç Anadolu bölgesi 7 coğrafi bölgemizden birisi olup bölgede 13 il bulunur. İç Anadolu bölgesinde; Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Aksaray, Nevşehir, Yozgat, Kayseri, Sivas, Niğde ve Karaman illeri bulunur. İç Anadolu bölgesinde

gezilecek yüzlerce tarihi yapı ve doğal güzellik merkezleri bulunur. İç Anadolu bölgesine gezi düzenleyecekseniz mutlaka şu noktalara uğramalısınız:

  • Anıtkabir: Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer alan Anıtkabir’de ulu önder Atatürk’ün anıt mezarı yer alır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist bölgeyi ziyaret eder. Ankara’ya yolunuz düştüyse mutlaka Anıtkabir’e gitmelisiniz.

 

  • Harikalar Diyarı Parkı: Ankara ilinin Sincan ilçesinde yer alan park Ankara Büyük Şehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. Bölgede spor alanları, piknik alanları, kültürel alanlar, yeşil alanlar, nikâh salonu, masal adası bulunur. Ankara ilinde, ailecek gezebileceğiniz mekânların başında yer alır.

 

  • Kapadokya: Kapadokya Nevşehir il sınırları içinde yer alır. Bölge herkesin gezip görmesi gereken yerlerden birisidir. Bölgede resimler çekilebilir balon turlarına katılabilirsiniz.  Peribacalarını balon turu ile yukarıdan izleyebilirsiniz. Rehber eşliğinde 45 dakika süren balon turları ile heyecan ve adrenalin yaşayabilirsiniz.

 

  • Gümüşler Manastırı: Niğde il sınırı içinde yer alan manastır İl merkezine 9 km uzaktadır. Büyük bir kaya içine oyulan manastır günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.Bu harika yapıyı görmeden Niğde’den gitmeyin.
  • Mevlana Müzesi ve Türbesi: Konya ilinin Karatay ilçesinde yer alan Mevlana türbesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Selçuk döneminden kalma el yazması Kuran Kerim ve dervişin hayatını anlatan heykelleri bölgede ziyaret edebilirsiniz.

 

  • Meke Gölü: Konya ilinin Karapınar ilçesinde yer alan göl Volkanik kökenli bir krater gölüdür. Mekke gölü yağmur ve yer altı suları ile beslenir. Gölün içerisinde yer alan adalar nazar boncuğuna benzer. Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan bölge doğal sit alanı ilan edilmiştir.
/* ]]> */