Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi | Emre Akkaya

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi

Ülkemizin en güzel bölgelerinden birisi hiç kuşkusuz Güneydoğu Anadolu Bölgemizdir.

Urfa, Diyarbakır ve Antep bölgesi lezzet kültürü ile ön plana çıkmıştır. Güneydoğu Anadolu bölgesine gezi düzenlediyseniz uğramanız gereken yerler şunlardır:

  • Balıklı Göl: Şanlı Urfa il sınırları içinde yer alan Balıklı inanç turizminde önemli bir yere sahiptir. Hz İbrahim’in ateşe atıldığı yerdir. Ateşin su, odunların balık olduğu rivayet edilir. Balıklıgöl’ü gezip, Balıklıgöl’de balıklara yem atabilirsiniz. Yaz mevsiminde serinlemek ve rahat nefes almak isteyen bölge halkı Balıklıgöl’e akın eder.  Balıklıgöl üzerinde resimler çekilip, çevresinde yer alan ciğercilerde ciğer yiyebilir, eşya satan yerlerden sevdiklerinize hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

 

  • Zeugma Antik Kenti ve Müzesi: Gaziantep il sınırları içinde yer alan antik müze dünyanın en önemli mozaik müzesidir. Antik kent müzesi 2011 yılında hizmete açıldı. Pazartesi günleri dışında her gün hizmet veren müzeye müze kart ile giriş yapabilirsiniz.

 

  • Hasankeyf Kalesi: Batman il sınırları içinde yer alan Hasankeyf Kalesi, Fırat nehri kıyısında yapılmıştır. Kale nehirden 200 metre yüksektedir Kale Roma dönemine aittir. Romalılar kaleyi, Sasaniler’den korunmak için yapmıştır.

 

  • Diyarbakır Surları: Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer alan surlar. Dünya kültür miras listesinde yer alır. Çin seddinden sonra dünyanın en uzun suru olarak kabul edilir. Sur üzerindeki kabartma ve süslemeler bölgenin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını gösterir

 

  • Nemrut Dağı Milli Parkı: Adıyaman ilinin Kâhta ilçesinde yer alan Nemrut dağı il merkezine 100 km uzaktadır. Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilir. Bölgeye gelirken rahat kıyafetler giyin. Ayakkabılarınız rahat olmalıdır. Bölgeye akşamüstü gidecekseniz kalın kıyafetler giyin. İlçeden Nemrut dağına turlar düzenlenir. Turlarla bölgeyi 13 liraya gezebilirsiniz.

 

  • Malabadi Köprüsü: Batman il sınırları içinde yer alan köprü Diyarbakır- Batman yolu üzerinde bulunur. İl merkezine 7 km uzakta yer alan köprü Artuklular tarafından inşa edilmiştir. 1147 yılında inşa edilen köprü üzerinde insan, hayvan, güneş motifleri bulunur.

 

  • Deyrulzafaran Manastırı: Mardin il sınırları içinde yer alan manastır, Artuklu ilçe merkezine 5 km uzaktadır. 640 yıl boyunca Süryani Ortodoksları tarafından kullanılmıştır. Bugünkü görünümüne 18. Yüzyılda kavuştu. Manastır etrafında yetişen safran bitkisinden dolayı manastıra bu isim verilmiştir. Birçok din eğitmeni bu manastırda yetişmiştir. 1876 yılında İngilizler tarafından satın alınıp bina matbaa binası olarak kullanıldı. Bölge, Süryaniler için önemli bir inanç merkezidir.
/* ]]> */