Ege Bölgesi Gezi Rehberi | Emre Akkaya

Ege Bölgesi Gezi Rehberi

Dünyanın en gözde turizm bölgesi hiç kuşkusuz ülkemizin Ege Bölgesidir. Kışın binlerle ifade edilen Ege şehirleri yazın gelmesi ile birlikte milyonlara ulaşır. Yaz mevsiminde turizmin kalbi Antalya ve Muğla’dır. Ege bölgesine tatil planlıyorsanız mutlaka şu noktalara uğramalısınız:

  • Çamlıbel Köyü: Çamlıbel, Balıkesir ilinin Güre bölgesine ait bir köyüdür. Butik otelleri ile meşhur olan bölge Kaz dağı eteklerinde bulunur. Her sene Ağustos ayında bu bölgede festivaller yapılır. Festivaller ortalama 3 gün sürer. Bu köyde her şey otantik olarak tasarlanmıştır.

 

  • Hasanboğuldu Şelalesi: Hüzünlü bir aşk hikâyesine ev sahipliği yapan şelaleye vaktiyle boğulan bir aşığın adı verilmiştir. Kaz dağlarına geldiyseniz buraya mutlaka uğramalısınız. Müthiş bir doğa harikasına sahip bölgede safari turlarına katılabilirsiniz. Şelaleye ulaşmak için Altınoluk’tan Edremit’e giderken Zeytinli yolunu kullanmalısınız.

 

  • Yavaşlık abidesi: İzmir il merkezine 45 km uzakta Sığıcak bölgesinde bulunan abide içinde Sığıcak pazarı kurulur. Bu pazarda organik ürünler satın alabilirsiniz. Ev yapımı börek, reçel, organik sebze ve meyveler yöre halkı tarafından satılır.

 

  • Görülesi Taşköy’üm: Eski Foça yolu üzerinde Ilıpınar Köyünde yer alan köy tam bir mühendislik harikasıdır. Köyde doğal yöntemlerle zeytinler sıkılıp işlenir Zeytinlerden; zeytinyağı, sabun ve ahşap ürünleri elde edilir.

 

  • Osmanlı Esintileriyle Birgi Köyü: İzmir’in Ödemiş ilçesinin, Birgi kasabasında yer alır. Osmanlı tarihinin derin izlerini taşıyan Birgi köyü İzmir Ödemişe 10 km uzakta yer alır. Aydınoğulları Beyliğinden Mehmet Bey tarafından yapılan Ulucami bölgenin en popüler mimarisidir.

 

  • Bir Dokuma Cenneti Yeşilyurt: Muğla İl sınırları içinde yer alan Yeşilyurt okuma yazma oranı çok yüksek bir bölgedir. Yöre halkı tütün ekerek geçimini sağlarken zamanla türün işini bırakıp dokuma işi yapmaya başlar. Bugün dünyanın önemli markaları Vakko, Beymen bu bölgeden dokuma alırlar.

 

  • Kıyametin Uğramayacağı Bir Köy Şirince: Şirince köyü maya takvimine göre 21 Aralık 2012 yılında kıyametin kopacağı söylenir. Bu tarihte yerli ve yabancı birçok turist bölgeye geldi.  Şirince bölgesinin kırmızı eti oldukça meşhurdur. Doğa ile baş başa kalmak ve kafa dinlemek için ideal bir yerdir.
/* ]]> */