Sigaradan Kurtulma Çözüm Yolları | Emre Akkaya

Sigaradan Kurtulma Çözüm Yolları

Sigaradan Kurtulma Çözüm Yolları

Vücuda hiçbir faydası olmayan tam aksine zararı dokunan sigaradan mutlaka uzak durmanız gerekiyor. Çünkü ölümcül tehlikelerle sizleri karşı karşıya bırakacak olan sigaranın sağlığa zararı oldukça fazladır. İnsanlarımız her ne kadar tüm bunların bilincinde olsa da yine de sigara kullanmaktan geri kalmıyor.

Nikotin bağımlılığının insan vücudunda beraberinde ortaya çıkaracağı pek çok olumsuz durumlar vardır. Sinir, dolaşım ve solunum sistemlerine doğrudan etki eden ve sorunların da yaşanmasına zemin hazırlayan yanları vardır. Ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada bile önemli bağımlılık türleri arasında sigara ilk sırada yer alıyor.

Sigaranın etkisi birden bire ortaya çıkmamakla birlikte etkilerini uzun vadede yavaşça görebilmemiz mümkün oluyor. Her ne kadar sigara kullandıktan sonra etkilerini yavaşça hissetmeye başlasanız bile bağımlılık yarattığından dolayı sigarayı bırakmak oldukça zor bir durum içerisine giriyor.

Peki sigara nasıl bırakılır, ne yapılmalıdır sigara tiryakilerinin son zamanda en çok öğrenmek istediği konulardan birisi olarak gün yüzüne çıkıyor.

Solunum, akciğer ve kalp damar rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalıkları ortaya çıkarmaya neden olan son derece tehlikeli bir hastalıktır. Fiziksel bağımlılıkla sınırlı kalmayarak aynı zamanda da psikolojik açıdan da bir bağımlılık ortaya koymaya neden oluyor. Sigarayı bırakmak aslında bakılırsa çokta zor bir durum değil.

Farkındalık Olmalı

İlk etapta sigarayı hemen bırakmanız beklenemez. Bunun içinde mutlaka izlenmesi gereken yollardan birisi de sigaranın zararları farkındalık yaratmalıdır. İçerken gerçekten de size zarar verdiğini anlamalısınız. Ayrıca sigaranın zararları uzun vadede mutlaka hissedilmesi gereken bir durum olacaktır.  Sigarayı adeta sinsi bir düşman olarak bilmelisiniz. Ayrıca her geçen gün vücudunuza daha çok zarar verdiğini kendi gözlerinizle görüp farkında olacaksınız.

Kararlılık ve iradeli Olunmalı

Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin ne yazık ki en çok yapmış olduğu hatalardan biri olarak ise tam olarak bir kararlılık içerisinde olmamalarıdır. İlk olarak sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz zaman mutlaka ben artık bir daha içmeyeceğim düşüncesi içerisinde olmanız gerekir. Hatta bıraktığınız zamanda yeniden geriye dönmemelisiniz.

Aile ve Çevre Desteği Alınmalı

Psikolojinizle yoğun bir mücadele içerisinde olacağınızdan dolayı mutlaka aile ve çevrenizden yardım almanız gerekecektir.

/* ]]> */