Elon Musk Kimdir? | Emre Akkaya

Elon Musk Kimdir?

Geçtiğimiz ay ülkemizde de boy göstermesi ile birlikte son zamanların en çok konuşulan ismi şüphesiz Elon Musk. Dışarıdan baktığınızda Musk, tipik bir Hollywood süper kahraman filminin başrol oyuncusu gibi duruyor. 

Elon Musk Hayatı

1971 yılında Güney Afrika’da doğan Elon Musk, çocukluğunun erken yıllarını Güney Afrika’nın Tosca bölgesinde geçirdi. Kendini “içe dönük” ve “asosyal” olarak tanımlayan Musk 10 yaşından itibaren bilgisayar bilimlerine karşı ilgi geliştirmeye başladı. 12 yaşına kadar kendi kendine bilgisayar programcılığı öğrendikten sonra Blastar adında bir video oyunu yazdı ve yaklaşık 500 dolara bir bilgisayar dergisine sattı. Merak edenler için oyunun bir versiyonu hala online olarak mevcut.

Yeterince önemli olduğu zaman şans sizden yana olmasa bile her şeye girişebilirsiniz.

17 yaşına bastığında Güney Afrika’da askere gitmemek için Kanada’ya taşınarak Queens Üniversitesi’nde eğitime başladı.Musk birkaç yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne geçiş yaparak işletme ve fizik üzerine eğitim alma kararı aldı.Stanford Üniversitesi’ne başvurarak enerji fiziği üzerine yüksek lisans yapmaya başlayacaktı ki bu hamlesi tam olarak internetin patlama dönemine denk geldi. Musk, yüksek lisans başvurusu kabul edildikten 2 gün sonra okulu bıraktı ve ilk şirketi olan Zip2 Corporation’ı kurmak üzere çalışmalara başladı.

Online bir şehir rehberi niteliğinde olan Zip2 kısa sürede yükselişe geçti ve 1999 yılında Compaq Computer Corporation 307 milyon dolara siteyi satın aldı.Aynı yıl içerisinde Musk online bir finansal hizmet şirketi olan X.com’u kurdu. Bu site kısa bir süre içerisinde bugün bildiğimiz haliyle PayPal’e dönüştü ve 1.5 milyar dolara eBay tarafından satın alındı.

Üniversitedeyken dünyayı değiştirecek şeylerin peşinden gitmeyi hayal ederdim.

2002 yılında ticari uzay yolculukları için kullanılacak bir uzay mekiği inşa etmeyi amaçlayan SpaceX’i (Space Exploration Technologies Corporation) kurdu. 2008 yılına kadar SpaceX öyle başarılı olmuştu ki NASA, uluslararası uzay istasyonları arasındaki teslimat hizmetlerini resmi olarak şirkete devretti.

İnsanoğlu milyonlarca yıl içerisinde evirildi, ancak son 60 yılda geliştirilen nükleer silahlanma kendi kendimizi yok etmeye yetebilir. Eninde sonunda bu mavi-yeşil topun ötesine geçmeliyiz; yoksa neslimiz tükenecek.

Tesla’nın Hikayesi

Ardı ardına kurulan ve başarıdan başarıya koşan Elon Musk şirketleri bununla da sınırlı kalmıyor.2003 yılında kurulan şirket, 2008 yılında Roadster’ı tanıttı: 3.7 saniyede 100 kilometreye ulaşan ve lityum-iyon bataryasıyla tek seferde 400 kilometre gidebilen bir spor araba.

Diğer araba üreticilerini de piyasaya elektrikli araba sürmeye teşvik ediyorum. Bu iyi bir şey, onların da daha iyi elektrikli arabalar üretebilmemiz için piyasayı canlı tutmaları gerekiyor. İnsanlık ancak bu şekilde sürdürülebilir bir ulaşım geleceğine sahip olacak.

Elon Musk Kimdir

Tesla’nın diğer başarılı arabaları arasında şirketin ilk elektrikli sedanı Model S, General Motors’u geçerek ABD’nin en değerli araba üreticisi olmasını taçlandırdığı Model 3 ve 2019 yılında üretime girmesi planlanan ticari elektrikli aracı Tesla Semi var.

Kalkışa Hazır Mısınız?

Elon Musk Kimdir

22 Mayıs 2012 tarihinde Elon Musk ve SpaceX, insansız bir kapsül olan Falcon 9 roketini uzaya fırlatarak tarih yazdı. Aracın içerisinde uluslararası uzay istasyonunda bulunan astronotların kullanımı için gönderilen 500 kiloluk malzeme bulunuyordu. Elon Musk’ın başarılı fırlatmadan sonraki sözleri ise kayda değer:

Kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum. Bizim için bu Amerikan futbolu turnuvasını kazanmak gibi bir şey.

 

Diğer İnovasyonlar

Şirket kurmak, kek pişirmeye benzer. Doğru malzemeleri doğru ölçülerde kullanmanız gerek.

Elon Musk  bugüne kadar hayal ettiği inovasyonları gerçekliğe dönüştürmek için hiç durmadan çabalamış olması.

Elon Musk Kimdir

Yenilenebilir enerji ile çalışan ve her türlü hava koşullarına dayanıklı dış cepheye sahip olacak bu trenlerin Musk’a göre kullanıma hazır hale gelmesi için en az 10 yıl lazım. Maliyeti mi? California eyaletinin metro sistemlerinin maliyetinin yalnızca onda biri olan 6 milyar dolardır.

Eğer başarısız olmuyorsanız, yeterince inovasyon yapmıyorsunuz demektir.

Çağımızın girişimci kahramanının özellikle son dönemde yapay zekaya da ilgi duymaya başladığı biliniyor. İnsanlığa fayda sağlayacak yapay zeka projeleri geliştirme üzerine yoğunlaşan OpenAI araştırma şirketinin yönetim kuruluna üye olduktan sonra Musk 2017 yılında insanları yazılım ile birleştirmeyi amaçlayan ve insan beynine özel cihazlar yerleştirme planları yapan Neuralink isimli bir girişime yatırım yaptığını açıklamıştı. Musk her şeye rağmen yapay zekaya karşı temkinli olduğunu belirtmekten çekinmiyor:

Söz konusu yapay zeka olduğunda ya ulusal ya da uluslararası düzeyde yasal bir açık olduğunu düşünüyorum; en azından aptalca bir şey yapmamamız adına birilerinin bizi denetliyor olması lazım.

Elon Musk SolarCity

Kuzenleri ile birlikte 2006 yılında kurduğu SolarCity, an itibariyle dünyanın en büyük solar enerji sistemleri üreticisi konumunda.

Biraz da Özele Girelim…

2002 yılında resmi olarak ABD vatandaşı olan Musk o zamandan bu yana 2 kere evlendi ve toplamda 5 oğlu var.İlk eşinden 2008 yılında boşanan Musk 2010 yılında oyuncu Talulah Riley ile tanışarak evlendi. 2012 yılında boşanan çift 2013 yılında tekrar evlendi, ancak bu denemeleri de uzun sürmeyerek 2016 yılında tekrar boşanarak birbirlerine veda ettiler.

Spor arabalara olan tutkusu bariz olan Musk zamanında McLaren F1 sahibiydi, ancak yaptığı kaza sonrası aracı açık artırma ile 14 milyon dolara elden çıkartma kararı aldı. Kazadan bir yıl sonra Brezilya’da tatil yaparken sıtma kapan ve gerçek anlamda ölümden dönen Musk, konuyu şöyle özetledi: “Tatil öldürür.”

Bu içerik hakkında düşünceleriniz nelerdir?

4 × 2 =

/* ]]> */