Guta Cuması Nedir | Doğu Guta'da Neler Oluyor | Emre Akkaya

Guta Cuması Nedir | Doğu Guta’da Neler Oluyor

Doğu Guta’da insalık kıyımı yapılmaya devam ediyor. Bütün dünya her zaman ki gibi bu konuda sessiz kalmaya devam ediyor. Doğu Guta’da yapılan katliama baş kaldırmak için bugüne Guta Cuması denildi.

Guta Cuması ilan edilen bugünde bir çok kişi Guta Cumasının ne olduğunu merak ediliyor. İlk olarak Kudüs’de Hamas tarafından öfke cuması olarak adlandırlan bugünde, Tüm müslümanlar Doğu Guta’da yapılan katliama ses çıkarma için yapılıyor. Kısacası Guta Cuması Doğu Guta için tek yürek tek bilek olmak için birleşme projesidir.

GUTA CUMASI NEDİR

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı Filistinlilere Cuma gününü “öfke cuması” ilan ederek, “Kudüs’e destek” için toplanma çağrısında bulundu. Hamas açıklamasında, Kudüs’ün Filistin halkının kırmızı çizgisi olduğu vurgulanırken, kararın reddedildiği kaydedildi.

Guta Öfkesi Nedir | Doğu Guta'da Neler Oluyor

Öfke Cuması için Filistin dışında da dünyada ABD büyükelçilikleri ve konsoloslukları önünde geniş çaplı protesto gösterilerinin düzenleneceği belirtiliyor. Şimdi bu öfke cuması, Guta için yapılıyor.

Guta Öfkesi Nedir | Doğu Guta'da Neler Oluyor

DOĞU GUTA’DA NELER OLUYOR

Bölgeden Reuters kameralarına yansıyan bu görüntülerde bir baba, çocuğunun cansız bedenini ceset dolu bir kamyonetin arkasından alırken görülüyor.

Guta Öfkesi Nedir | Doğu Guta'da Neler Oluyor

Yaklaşık 6 yıldır Suriye ordusunun kuşatması altında olan, başkent Şam’a bağlı Doğu Guta’da insanlık dramı yaşanıyor.Rejim tarafından Pazar gecesinden bu yana gerçekleştirilen saldırılarda 416 kişinin hayatını kaybettiği en az 2100 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Suriye rejiminin havadan ve karadan aralıksız vurduğu Guta’da yaklaşık 400 bin kişi yaşıyor.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre Suriye ordusuna ait helikopterler pazar alanları ve meydanlara varil bombalarıyla saldırıyor.

BM: GUTA’DAKİ SİVİLLER CEHENNEMİ YAŞIYOR

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Doğu Guta’yı “yeryüzü cehennemi” olarak tanımladı. Guterres, Doğu Guta’da çatışmaların “hemen ve tamamen” askıya alınması çağrısı yaptı. BM Genel Sekreteri ayrıca Guta’daki sivillerin “cehennemi yaşadığını” söyledi.

 

 

/* ]]> */