Her Youtuber’ın Kullandığı Programlar | Emre Akkaya

Her Youtuber’ın Kullandığı Programlar

Her YouTube’a başlayanların aklında oluşan sorulardan biri ”Ben YouTube’a başlayacam da videoyu çektikten sonra nasıl montajlayacağım yada hangi programı kullanacağım” demiştir. Eğer sizde bu soruları kendinize sorduysanız bu makale tamda size göre. Bugün sizlere çoğu Youtuber’ın kullandığı programları göstereceğim ve böylece sizde profesyonel montaj yapabileceksiniz.

1-Adobe Premiere Pro

Premiere Pro video düzenlemenize yarayan bir programdır. Video montajlama sektöründe önde gelen Premiere Pro sade çekimlerinizi mükemmel videolara dönüştürmenizi sağlar. Bu programın en güzel özelliklerinden biride başlangıç düzeyinde bile olsanız akışkan bir şekilde video düzenleme yapabileceğiniz bir programdır. Yani bu demek olabiliyor ki bu programa yeni bile başlamış olsanız hemen öğrenebilirsiniz.

2-Adobe Photoshop

Adobe Photoshop, Adobe şirketinin ürettiği görsel düzenleme programıdır. Resmen Photoshop size ”Sen fotoğrafını çek düzenlemeyi bana bırak.” diyor. Çektiğiniz fotoğrafın netliği, rengi ve tonunu ayarlaya bilir işleme efektleri oluşturup grafik tasarımları ile fotoğraflarınızı mükemmelleştirebilirsiniz. Peki bu program sizin ne işinize yarayacak ? Çoğu Youtuber bu uygulamayı Thumbnail yapımında kullanır. Peki bu kadar mı ? Tabii ki de hayır. Photoshop ile kanalınıza profil fotoğrafı ve bannerda tasarlayabilirsiniz böylece kanal görünümünüzü daha etkili yapabilirsiniz.

3-Adobe After Effects

Adobe After Effects’te Premiere Pro gibi video düzenleme programıdır fakat bu After Effects’in tek farkı Premiere göre daha fazla Efekt seçeneğinin bulunmasıdır. After Effects’in kullanımı Premiere Pro’ya göre çok daha zordur. Ancak After Effects video düzenleme konusunda Premiere Pro’nun bir üst seviyesinde yer almaktadır.

4-Audacity

Audacity, sesinizi kaydetmeye yarayan bir uygulamadır. Audacity ile video çekerken ses kalitenizi arttırmaya yarar. Fakat sadece sesi kaydetmek ile bitmiyor olay bir montaj programı kullanarak video ile sesi birleştirmeniz gerekmektedir fakat dikkat etmeniz gerek kısım şurasıdır ki sesi en ince ayrıntısına kadar düzgün birleştirmeniz gerekir yoksa videonuzda ses kayması oluşur.

5-OBS Studio

OBS Studio, genellikle Youtube,Twitch vb. sitelerde yayın açmaya yarayan uygulamadır. Peki uygulama sadece bu kadar ile mi bitiyor ? Tabii ki hayır. OBS Studio ile oyun oynarken video çekebilir yada normal bir şekilde video çekebilirsiniz.Ancak OBS Studio’nun genel kullanım amacı yayın açmaktır.

Evet arkadaşlar bugünkü makalemizin sonuna geldik malesef ki bütün programları tanıtma şansımız olmadığından geneli göze alarak gösterdik. Sanırım artık aklınızda ”Video Nasıl Montajlanır” gibi sorular kalkmıştır. Bu gösterdiğim programlar ile sizde video editleyebilir, video efektleri ekleyebilir, kanalınıza banner thumbnail ve profil fotoğrafı yapabilir, ses kaydı alabilir ve canlı yayın yapabileceksiniz.

Umarım bu makale işinize yaramıştır Hoşça kalın.

/* ]]> */