İnternete Bağlanma Sorunu Ve Çözümleri | Emre Akkaya

İnternete Bağlanma Sorunu Ve Çözümleri

İnternet bağlantısı problemleri bilgisayarlarımızda oldukça sık bir şekilde yaşamakta olduğumuz sorunlar arasında yer almaktadırlar. Ve genellikle hiçbir sorun yokken aniden ortaya çıkabilmektedirler. İnternet bağlantısı probleminde genel olarak bir web sitesine erişmek istediğiniz zaman “Bu web sayfası görüntülenemiyor” gibi hatalar alabilirsiniz.

Özellikle de sisteminizde sağ alt köşede ağ bağlantısı simgesinin üzerinde çarpı işareti veya sarı ünlem işareti görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda internet bağlantınız gerçekleşemez ve sisteminizde veya internet servis sağlayıcınızda bulunan bir sorun olduğu anlamına gelmektedir ki bu sorunların çözümleri de çoğu zaman kolay olabilmektedir.

Modeminizin Kontrollerini Gerçekleştirin

Eğer ki internete bağlanamıyorsanız yapmanız gereken ilk işlem modeminizi kontrol etmek olacaktır. Eğer modeminizin bütün ışıkları yanıyorsa internet servis sağlayıcınızda bir sorun olmayabilir.

İlk olarak Windows internet bağlantısı sorun giderici aracını çalıştırın ve 1 – 2 dakika boyunca sorun taraması yapmasına izin verin. Sorun taraması yaptıktan sonra bilgisayarınızda eğer bir sorun göremezse tekrar işlemlerimize devam edebiliriz. İnternetten Ethernet sürücünüzü bulun ve indirin.

Eskisini silerek yenisini tekrar kurun. Sorununuz büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır. Eğer ki sorun hala devam ediyorsa DNS adresinizi değiştirmeyi deneyin. Çoğu zaman bu sorunun kaynağı DNS adresi olabilmektedir. Eğer DNS adresinizde bir sorun var ise değiştirdiğiniz zaman sorun düzelecektir. DNS için ise Google DNS adresini kullanabilirsiniz.

Fiziksel Olarak Kabloları Kontrol Edin

Yine bütün bunlara rağmen hala internetiniz gelmediyse fiziksel olarak evinizdeki kabloları, modeme giden bağlantıları inceleyin. Modeminizde bir problem yok ise kablolarda çıkıklıklar veya temassızlıklar da olabilmektedir.

Bütün bunlara rağmen yine bağlantınız gelmediyse sisteminizde bir virüs taraması başlatın. Bazı durumlarda virüsler de internet bağlantınızın gitmesine sebep olabilirler. Bunun içinde Combofix aracını kullanabilirsiniz.

Combofix yazılımını sisteminizi güvenli moda alarak başlatmalısınız ve bu sayede virüsler aktif olamayacaktır ve virüs temizleme araçları da işlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebileceklerdir. Eğer bütün bunlara rağmen sorun hala devam ediyorsa internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmenin vakti gelmiş demektir. Zaten oldukça kısa bir süre içerisinde arıza onarıcı ekibi yönlendiriyorlar.

/* ]]> */