Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) | Emre Akkaya

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

Accelerated Mobile Pages (AMP)

Google Search Console yani kısaca webmastertools’da arama görünümü altında Hızlandırılmış Mobil Sayfalar kısmında AMP’den bahsediliyor. Peki bu AMP nedir? Google neden bunu istiyor?

Mobil siteler telefonda hızlı açılması google açısından da sevilen bir özellik. Site ne kadar hızlı açılırsa o kadar yukarda çıkacaktır. Diğer rakiplerinizin önüne geçmek için amp teknolojisini kullanmak zorundayız.

Sitenizde Hızlandırılmış Mobil Sayfa (AMP) bulunamadı hatası ve çözümü

Google Neden Amp ‘yi öneriyor?

Accelerated Mobile Pages (AMP), ağ yavaş bile olsa mobil cihazlarda hızlı yüklenen ve güzel görünen web sayfaları sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir açık kaynak girişimidir.

Yararlı kaynaklar

Yararlı kaynaklar

  • ampproject.org – AMP uyumlu sayfalar oluşturmaya ilişkin referans ve öğreticilerin yanı sıra içerik yayıncılarına yönelik, AMP’nin neden ve ne zaman kullanılması gerektiği gibi bilgiler.
  • Çevrimiçi AMP doğrulayıcı –  https://validator.ampproject.org/ adresinde bir çevrimiçi AMP doğrulama aracı bulunmaktadır. Belirli bir sayfayı test etmek için şu söz dizimini kullanın: https://validator.ampproject.org/#url=<test_edilecek_url> Örneğin: https://validator.ampproject.org/#url=http://www.example.com/ampsayfam
  • Arama sonuçlarındaki AMP sayfalarına ilişkin Google’a özel gereksinimler.
  • GitHub’daki AMP dil kodu – AMP projesinin kaynak kodu ve ampproject.org’daki dokümanları oluşturmak için kullanılan kaynak.

AMP’ye özgü özelliklerim tablette veya masaüstünde neden görünmüyor?

Google’daki En Çok Okunan Haberler atlı karıncası gibi AMP’ye özgü özellikler şu anda yalnızca mobil sürümde kullanılabilmektedir. AMP’nin kendisi, aralarında masaüstü bilgisayarların da bulunduğu tüm cihaz türlerinde çalışıyor olsa da, şu anda AMP’ye özgü özelliklerin mobil olmayan platformları da kapsamasıyla ilgili herhangi bir plan yoktur.

AMP sayfaları yalnızca mobil cihazlarda mı çalışır?

Hayır. AMP sayfaları tüm cihaz türlerinde görülebildiğinden, AMP sayfalarınızı duyarlı tasarımla oluşturun.

AMP masaüstünde nasıl görünür?

AMP sayfaları hem mobil hem de masaüstü ekranlarda eşit ölçüde iyi görüntülenir. AMP ihtiyaç duyduğunuz tüm işlevselliği destekliyorsa, aynı sayfa için hem masaüstü hem de mobil ziyaretçileri desteklemek için sayfalarınızı bağımsız AMP sayfaları olarak oluşturma seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, masaüstündeki AMP, Google Arama sonuçlarında arama özelliklerine sahip değildir.

Henüz siteniz amp değil ise; webgec.com sitesini ziyaret ederek yeni bir mobil site sahibi olabilirsiniz. Amp site yapımı konusunda sizlere yardımcı olabilecek bir firmadır.

https://developers.google.com/web/tools/chrome-devtools/console/ sayfasından sitenizi test edebilirsiniz.

https://search.google.com/structured-data/testing-tool sayfasındanda yapısal veriyi test edip amp uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sitenizi yazıp sonucu inceleyin.

https://github.com/ampproject sayfasındanda örnek temalara bakabilirsiniz. Sorun yaşadığınız yerleri de buradan inceleyebilirsiniz. Amp ne zaman ve neden kullanılmalı gibi sorularınız var ise mutlaka ziyaret ediniz.

https://www.ampproject.org AMP’nin ana sitesi. Verdikleri konferanslar ve videoları mutlaka izlemelisiniz. Google 2018 ‘in ortalarından sonra mobili yavaş açılan siteleri daha da aşağı çekecek.

https://ampbyexample.com/ sayfasından da örnek temalara bakabilirsiniz.

En basit hali ile https://www.ampproject.org/docs/tutorials/create sayfasından html versiyonunu inceleyin. Temel hali ile buradan başlayabilirsiniz.

https://tr.wordpress.org/plugins/accelerated-mobile-pages/ sayfasından wordpress eklentisine ulaşabilirsiniz. Ahmed Kaludi ve Mohammed Kaludi tarafından yazılan AMP eklentisi WordPress siteleri için yeterli olacaktır. İndirme linkini burada paylaşmıyorum. Çünkü eklenti güncellenebileceği için eklenti sayfasını ziyaret edip son versiyonu indirin. Ya da wordpress admin panelinizden eklentilerden ekle bölümünde “AMP” şeklinde arama yaparak Ahmed Kaludi ve Mohammed Kaludi ‘nin eklentisini indirin.

Diğer yazılımcılar ise https://stackoverflow.com/questions/tagged/amp-html sayfasından ileri düzey teknik sorunlarına buradan çözüm arayabilir. Html etiketler ve javascript kütüphaneleri için bulunmak bir platform.

Bu içerik hakkında düşünceleriniz nelerdir?

twenty − five =

/* ]]> */