Sağlık İçin Faydalı Olan 5 Baharat | Emre Akkaya

Sağlık İçin Faydalı Olan 5 Baharat

Sağlık İçin Faydalı Olan 5 Baharat!

Sağlık faktörü, insan doğası gereği önem arz eden bir konudur. Bu yüzden reel yaşantıyı sağlık odaklı şekilde geçirmek için doğru beslenme yollarına başvurulması gerekir.

Yemeklerde, aperitif  yiyeceklerde olmazsa olmaz olarak kullanılan baharatların sağlık için faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Sağlık için faydalı olan 5 baharat hangisi diye merak ediyorsanız gelin birlikte bakalım.

Zerdeçal Hakkında Bilinmeyenler

Baharatları artık yemeklere ilave etmek adına kullanılan bir ihtiyaç olarak görmeyin. Çünkü şifa kaynağı olarak tabir edebileceğimiz baharatların sağlık yönünden iyileştirici özelliği bulunuyor.
Beyin sağlığı açısından son derece faydalı olan zerdeçal da bu baharatlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bağışıklığı zayıf olan kişilerin mutlaka kullanması gerekenler arasında yer alıyor. Sadece bununla sınırlı kalmayarak kanser ve kalp hastalıkları sorunlarının olumlu yönde gelişim göstermesi konusunda da başarılıdır.
Kilo vermek isteyen kişilere kilo verdiren özelliği bulunur.

Zencefil Hakkında Bilinmeyenler

Mucizevi bir baharat türü olarak kullandığımız zencefilin de faydası oldukça fazladır. Özellikle zencefilin soğuk kış aylarında daha sıklıkla kullanılması gerekir. Çünkü hava olaylarında bir değişim yaşanıp soğuklar gün yüzüne çıktığı dönemlerde grip, soğuk
algınlığı gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.
Bağışıklığın daha güçlü hale gelmesi adına zencefil kullanmalısınız. Yemeklere, yoğurda hatta balla karıştırarak tüketim yapmaya bile
yönelebilirsiniz.

Tarçın Hakkında Bilinmeyenler

Tatlılara son derece yakışan tarçının güçlü bir şifa kaynağı olduğu biliniyor. Sağlıklı baharatlar arasında yer alan tarçın, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Bu sayede hızlı şekilde kilo vermek isteyenlerinde yardımcısıdır.
Özellikle karın rahatsızlıkları ile şikayetleriniz varsa tarçın iyi gelecektir. Öksürük, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara
karşı da son derece iyi gelmektedir. ishal ve kötü kokularında ortadan kalkmasını sağlar.

Nane Hakkında Bilinmeyenler

Hazımsızlıkla ilgili olarak şikayetleri olan bireylerin mutlaka yaşamlarından eksik etmemesi gereken bir baharattır. Mide gazının giderilmesi ve bulantının hafiflemesine yardımcı olur. Yaşamınız çok yoğun stres altında geçiyorsa nane çayı tüketmenizi öneririz.
Böylelikle stresi azaltıcı yanlarından yararlanmaya başlamış olursunuz.

Kimyon Hakkında Bilinmeyenler

Yaşamımızda daha çok et ile ilgili yemeklerde tercih edilen baharatlardan birisi de kimyon dur. Sindirim ve gaz problemini yok etme konusunda son derece başarılı bir baharattır. Aroması baskın olduğundan dolayı doğal olarak pek çok yemeğe ayrı bir lezzet
kazandırır.
Kimyonu çay olarak demleyip içtiğiniz takdirde ise süt salgılanmasının arttırılmasını sağlarsınız. Hamilelik döneminizde de size büyük oranda fayda sağlar.
En şifalı baharatlar tercih edilerek sizlerde yaşamınızı sağlıklı şekilde sürdürmeye devam edebilirsiniz.
/* ]]> */