Selülit Nedir? | Emre Akkaya

Selülit Nedir?

Selülit Nedir? Selülitten Kurtulmak Mümkün Mü?

Selülit, genel itibariyle bizlerin yani tüm kadınların ortak problemlerinden biridir. Üstelik bu sorunu ister ince ol, ister kilolu hepimiz zaman zaman yaşarız. Vücudumuzdaki biriken yağlar östrojen hormonunun da desteğiyle vücutta depolanarak yağ hücrelerinin genişlemesine neden olur. Ve kan dolaşımı yetersiz kalır. Deri üzerinde portakal kabuğunu andıran bir görünüm meydana gelir. Yaşın ilerlemesiyle cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar. Selülitler oluştuğu bölgede derinleşir. Pütür pütür bir hal alan bu görünüm kış aylarında olmasa da yazın bizleri rahatsız eden ve canımızı hayli sıkan bir olay haline gelir.

SELÜLİTLERİMİZ ANSIZIN ORTAYA ÇIKMAZLAR…

Elbette ki, selülitlerimiz birden bire ortaya çıkmazlar. Dengesiz beslenme tarzı, sporsuz yaşam alkol ve sigara tüketimi, fazla çay ve kahve tüketimi de bu listeye eklenince selülit oluşumuna zemin hazırlamış oluyoruz.

SELÜLİTLERDEN KURTULMAK MÜMKÜNMÜ DÜR?

Selülitlerden kurtulmak elbette mümkündür. Düzenli spor yaparak, dengeli ve sağlıklı beslenerek selülit oluşumunu önleyebiliriz. Tabi ki bunun yanı sıra farklı yöntemlerde uygulanabilir. Şöyle ki:

1 – KARBONHİDRAT VE FAST FOOD BESLENME ALIŞKANLIĞINDAN VAZGEÇMEK : Selülitin oluşmasının en önemli nedenlerinden birisi fast food alışkanlığıdır. Yağlı yiyeceklerden, karbonhidrat ve şeker içeren gıdalardan uzak kalmak selülit oluşumunu engeller.

2 – ÇAY KAHVE ALKOL TÜKETİMİNİ AZALTMAK: Her ne kadar bu ürünler sürekli olarak hayatımızda olsa da minimum düzeye indirmemiz vücudumuzdaki ödem oluşumunu hafifletecektir.

3 – SPORU YASAM TARZI HALİNE GETİRMEK: Düzenli yapılan spor, vücudumuzdaki kan dolaşımını harekete geçirir. Yağ yakımını hızlandırır. Bu sayede bacak ve kalça kısmında biriken yağlar parçalanarak selülitli görünüm yerini kas şekline bırakır. Günde 30 dakika düzenli yürüyüş ve egzersiz ile selülitlerinize veda edebilirsiniz.

4 – HERGÜN BOL SU TÜKETİN : Vücudumuz için gerekli olan en temel şey hiç kuşkusuz sudur. Düzenli olarak günde iki litre su tüketmek biriken ödemimizi atmamızı ve kilo vermemizi kolaylaştırır. Böylelikle selülit oluşumu engellenir.

5 –MASAJ YAPMAK: Selülitli bölgeye ardıç yağıyla masaj yaparak kan akışının hızlandırabiliriz. Böylelikle deri rahat nefes alıp nemli kalacaktır.

/* ]]> */