Bilgisayar Güvenliğinde Yanlış Bilinen 5 Bilgi | Emre Akkaya

Bilgisayar Güvenliğinde Yanlış Bilinen 5 Bilgi

Keylogger korunma

Günümüzde bilgisayar güvenliği oldukça önem taşıyan bir hadise haline gelmiştir. Gelişen teknoloji ile beraber sadece bilgisayar değil Android ve iOS telefonlar ve daha birçok teknolojik ürün güvenliğe ihtiyaç duymaktadır.

Kullanıcılar genellikle güvenlik konusunu çeşitli yazılımlara bırakmaktadırlar. Sadece yazılımlar ile %100 güvenliği maalesef sağlayamayız.

Söz konusu güvenlik olunca önce kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. İşte kullanıcılar tarafından yanlış bilinen güvenlik bilgileri.

Truva Atı Bilgisayarı Kastırır Mı?

Virüsler kendi içlerinde de sınıflara ayrılmaktadır. Keylogger, Truva atı, solucan, reklam virüsleri olarak daha sıralayabiliriz.

Truva atı virüslerinin amacı bilgisayardan bilgi çalarak kötü niyetli kişiye aktarmaktır. Bu işlemi yaparken de bilgisayarı kastırdıkları söylenemez. Aksine hızlandırdıkları da görülmüştür.

Birçok kullanıcı Truva atı virüslerinin bilgisayarı kastırdığını zannetmektedir ancak aksine bilgisayarda bulunan farklı virüsleri, başlangıçta çalışan gereksiz yazılımları silerek bilgisayarı hızlandırdıkları da görülebilmektedir. O yüzden ub bilgi yanlıştır.

Netstat –an Komutu İle Virüs Tespiti

Bu komut çoğu bilgisayar kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır ve bilgisayarda virüs tespiti yapıldığı düşünülmektedir. Bu komutu girdiğiniz zaman bilgisayarınızdaki anlık IP akışlarını görebilirsiniz.

netstat -an komutu

Truva atı virüsleri de kötü niyetli kişilere yani hacker’lara bağlandıkları için hacker’ın IP adresi göründüğü dahi söylenebilmektedir. Ancak bu çok eski bir bilgidir ve eski Truva atı virüsleri için geçerliliğini korumaktadır.

2014’den itibaren artık bu gibi kendini ifşa eden fonksiyonları Truva atlarında görememekteyiz. Kendilerini başarılı bir şekilde gizleyebiliyorlar. Netstat komutunu ise “Başlat – Çalıştır” dizinine girerek “cmd” yazarak tamam deyin ve çalıştırın. Karşınıza çıkan pencereye “netstat –an” yazarak “enter” tuşuna basın. Karşınıza IP listesi çıkacaktır.

Bilgisayar Başlangıcında Görünmezler

Görev yöneticisi güvenlik.

Yine birçok bilgisayar kullanıcısının yanlış bildiği bir bilgidir. Bilgisayar kullanıcıları yine çeşitli virüslerin özellikle Truva atının bilgisayar başlangıcında görünebildiğini iddia etmektedir. Aksine bilgisayar başlangıcında görünmeyen virüslerde vardır.

Virüsler başlangıçta çalışır mı? Bilgisayar başlangıcında çalışan programlar her zaman arka planda çalışabilmek için kendilerini başlangıca eklerler bu sayede bilgisayar her açıldığında arka planda çalışırlar.

Ancak Truva atı virüsleri kendilerini bilgisayar başlangıcında çalışan başka bir legal programın mesela Skype, içerisine ekleyerek çalıştırabilirler. Bu sayede gizlenmiş olurlar ki genellikle de bu yöntemi kullanıyorlar.

Virüsler Antivirüsler Tarafından Tanınmayabilirler

Yine en sık yapılan hatalardan biri de anti virüs programları tarafından virüslerin tanındıkları gerçeğidir. Virüsler her zaman antivirüs programları tarafından tanınmayabilirler.

Antivirüs programları virüsleri her zaman tespit edemeyebilmektedir. Özellikle de piyasaya yeni çıkmış olan şifreli virüsler antivirüs programları tarafından tanınmazlar. Antivirüs programları tarafından tanınabilmeleri için belli bir süre geçmiş olması lazım. Bu yüzden iyi antivirüs veya kötü antivirüs programı diye bir şey maalesef yoktur.

Görev Yöneticisinden Virüs Tespiti

Başlangıç güvenlik.

Yine görev yöneticisi açıldığı zaman işlemler kısmından virüslerin tespit edilebildiği olayı vardır. Bir virüsün görev yöneticisinden tespit edilebilmesi için görev yöneticisinde çalışmakta olan bütün işlemlerin kullanıcı tarafından biliniyor olması gereklidir.

Her programı tanıyor olmanız, virüsü ayırt etmenizi sağlar ancak bu da çok profesyonel bilgisayar kullanıcılarının yapabileceği bir şey. Normal kullanıcı iseniz bütün vaktinizi ayırarak arka planda çalışan her yazılımın adını öğrenmeye vakit ayıracak haliniz yok.

Senin de aklına takılan doğru mu yanlış mı diye merak ettiğin güvenlik ile alakalı soruların varsa lütfen yorum olarak bırak. En kısa sürede cevaplayacağımdan emin olabilirsin.

 

/* ]]> */