Twitter'da 280 karakter nasıl yapılır? | Emre Akkaya

Twitter’da 280 karakter nasıl yapılır?

Twitter’da 280 karakter tweet nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı yazımda  inceleyebilirsiniz.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, bir iletideki karakter üst limitinin 140′;tan 280’e çıkarılmasının denenmeye başlanacağını duyurdu.

Twitter’dan yapılan açıklamada, İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve Fransızca dillerindeki paylaşımlarda 140 karakter üst limitinin kullanıcılar için zaman zaman zorluk oluşturduğu ifade edildi.

İngilizce paylaşımların yüzde 9’unun 140 karakter üst limitinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, buna karşın Japonca iletilerin sadece yüzde 0,4’ünün 140 karakter üst limitine ulaştığı vurgulandı.

Açıklamada, Japonca, Çince ve Korece dillerinde tek bir karakterle İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve Fransızcaya göre iki kat daha fazla bilgi paylaşılabildiğine değinilerek, İngilizce bir paylaşımın ortalama 34 karaktere, Japonca dilinde ise ortalama 15 karaktere sahip olduğu belirtildi.

Twitter kullanıcılarının kendilerini daha iyi ifade edebilmesi için karakter üst sınırının 280’e çıkartılacağı aktarılan açıklamada, Japonca, Çince ve Korece dillerinin bu yenilikten muaf tutulacağı kaydedildi.

İlk etapta küçük bir grubun 280 karakter üst sınırından yararlanabileceği duyurulan açıklamada, söz konusu değişikliğin ne zaman tüm kullanıcılara açık olacağı hakkında ise bilgi verilmedi.

Şimdi gelelim nasıl 280 karakterli tweet atabiliriz konusuna, 2 farklı yöntem vardır. Sırasıyla 2 farklı yönetimi de anlatacağım.

İlk yöntem Tampermonkey;

1. Tarayıcınız için Tampermonkey eklentisini yükleyin (Chrome linki burada)

2. Buradaki Github sayfasına gidin ve sağ üstteki “raw” butonuna basın. Sonrasında buradaki kodu Tampermonkey’e yüklemelisiniz. Bunun için “install” deyin.

3. Şimdi twitter.com’u ziyaret edin ve 280 karakter tweet atmaya başlayın. Tampermonkey’de script’in çalıştığından emin olun.

İkinci yöntem Tweetdeck;
  • tweetdeck.twitter.com adresinden Tweetdeck’i yükleyin.
  • Head > Developer Menu > Developer Tools’u seçin
  • Find Source altında  Snippets ulaşmak için oku tıklayın.

Twitter'da yeni 280 karakter tweet'i nasıl etkinleştirilir?

  • Snippets’i açtıktan sonra New Snippet düğmesini tıklayın. ve following code bu konu COPY/Paste işe kopyalayıp yapıştırın.

Twitter'da yeni 280 karakter tweet'i nasıl etkinleştirilir

  • Snippet’i çalıştırmak için play düğmesine basın.
  • Artık 280 karakterler yazabilirsiniz.

Unutmayın ki bu numara yalnızca Tweetdeck’te çalışır; bu da, 280 karakterli tüm tweet’leriniz için Tweetdeck istemcisini kullanmak zorunda kalacağınız anlamına gelir.

Bu iki yöntemde tweet düğmesi sınırını atlamanıza yardımcı olan zararsız bir geçici çözümdür.

 

Bu içerik hakkında düşünceleriniz nelerdir?

twenty − ten =

/* ]]> */