Akdeniz Bölgesi Gezi Rehberi | Emre Akkaya

Akdeniz Bölgesi Gezi Rehberi

Tatil denilince akla ilk gelen bölge hiç kuşkusuz Akdeniz bölgesidir. Deniz ve tatil köyleri ile insanların ihtiyaçlarına cevap veren Akdeniz dünya turizminin başkentlerinden birisidir.

Akdeniz bölgesine tatil için geldiyseniz şu noktalara mutlaka uğramalısınız. Keyifli ve huzurlu bir tatil için Akdeniz bölgesinde gezilecek yerler şunlardır:

  • Dalyan: Huzurlu ve keyifli bir tatil için Dalyan’a mutlaka gelmelisiniz. Deniz kenarında yer alan bu güzel kasabada doğal su kanalları bulunur. Direk otobüs seferi bulmakta zorlanacağınız Dalyan’a kendi araçlarınızla çok rahat ulaşabilirsiniz. Eşsiz bir manzarası olan Dalyan’da yüzerce çeşit su bağlını görebilirsiniz. Doğa ile iç içe bir ortamda bulunmak istiyorsanız Dalyan’a mutlaka uğrayın.

 

  • Patara Plajı: Ülkemizin en uzun kumsalı Patara plajıdır. 18 kilometre uzunluğa sahip plajda deniz kaplumbağaları görebilirsiniz. Bu bölgede ekolojik denge korunmaya çalışılır. Patara yolunu her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret eder.

 

  • Kaş: Antik yapı bakımından oldukça zengin olan Kaş güzel plaj ve denizi ile misafirlerinin hayranlığını kazanmış bir beldemizdir. Turizm cenneti ilçede Gömbe, Kalkan, Kını, Ova ve Yeşilköy bölgeler en çok ziyaret edilen yerleridir. Kaş dalgıçlar tarafından tercih edilen bir bölgedir. Kaş bölgesinde 6 mağara bulunur. Güvercinlik mağarası en bilinen mağaradır.

 

  • Kalkan: Kaş’a bağlı beldelerden biri olan Kalkan yerleşim yeri olarak geleneksel bir yapıya sahiptir. Bembeyaz evleri ve kepenkleri ile ziyaretçilerin hayran kaldığı bir semttir. Temiz ve nezih bir yerleşim yeri olan Kalkan’da Bezirgân yaylasında vakit geçirmek için mükemmel bir yerdir. Turizm şirketleri bu beldeye çok sık sefer düzenler.

 

  • Kekova: Harika bir doğal güzelliğe sahip olan Kekova, kayalık arazi üzerine kurulmuştur. Berrak suyu ile görenleri kendine hayran bırakan bölge, doğal limanı ile batmış bir antik kenti andırır. Deniz yolu ile Kekova bölgesine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Kaş limanından tekne kiralayarak Kekova’ya gidebilirsiniz.

 

  • Adrasan: 2 km uzunluğundaki kumsalı ile tam bir turizm cennetidir. Her yıl binlerce turisti ağırlayan bölgede Sulak ada, Sazak ve Ceneviz koylarını mutlaka gezmelisiniz. Muhteşem bir denize sahip olan bölgede, yüzmek çok zevklidir. Temiz ve berrak suyu ile deniz keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

 

  • Manavgat Çayı: Antalya seyahatinizde uğramanız gereken en önemli noktalardan birisi Manavgat çayıdır. Rafting yapmak isteyenler için ideal bir yerdir. Manavgat çayı üzerinde 4 km boyunca rafting yapıp heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz.

 

  • Damlataş Mağarası: Mağara Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alır. Dar bir merdiven ile aşağı inerek suyun ahenkle aşağı inişine şahit olabilirsiniz. Damlataş içinde yer alan sarkıtlar ve dikitleri izlemek büyük keyif verir.
/* ]]> */