Doğu Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi | Emre Akkaya

Doğu Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi

Doğu Anadolu bölgesi tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile ülkemizin en güzel bölgelerinden birisidir. Kendine has kültürü, lezzetli yemekleri ve doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Doğu Anadolu bölgesine gezi düzenlediyseniz uğramanız gereken yerler şunlardır:

  • Nemrut Gölü: Nemrut Gölü Bitlis ilinde yer alır. Nemrut Gölü, Türkiye’nin en Nemrut Dağının patlamasıyla oluşmuştur. Kraterin içinde 5 göl bulunur. Bu göllerden iki tanesi çok büyük olup derinliği 650 metreye ulaşır. Sırlarla dolu olan Nemrut Gölü büyüleyici bir görüntüye sahiptir.

 

  • Firlevik Şelalesi: Erzincan ilinde bulunan Firlevik Şelalesi şehir merkezine 30 km uzaktadır. Şelale üç katlı olup yüksekliği 40 metredir. Güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyen şelalenin olduğu yerde piknikler yapılır. Aralık ayında buz tutan şelalenin suyu sarkıtlar oluşturur.

 

  • Yüzen Ada: Bingöl ilinde yer alan Yüzen Ada Türkiye’de bilinen 22 yüzen adadan birisidir. Yüzen Ada tam bir doğa harikasıdır. Gölün üstünde bağımsız hareket eden 3 ada yer alır. Adanın üzerinde 5 bodur ağaç bulunur.

 

  • Harput Kalesi: Elazığ ilinde yer alan Harput kalesi Urartular tarafından yapılmıştır. Harput kalesinin diğer bir adı Süt Kalesi’dir. Bir rivayete göre kale yapılırken ülkede su kıtlığı başladığı için kalenin harcına su yerine süt katılmış. Kaleye bu yüzden süt kalesi denilmiştir.

 

  • Akdamar Kilisesi: Van ilinde yer alan Akdamar kilisesi dini turizm merkezlerinden birisidir. Van Gölünde yer alan Akdamar adasında yer alır. M. S. 900 yılında Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından yapılmıştır. İnce bir taş işçiliğine sahip olan kilisenin iç ve dış duvarlarında İncil ve Tevrat’tan alıntı figürler bulunur. Kiliseyi gezdikten sonda adada yer alan piknik alanlarında piknik yapabilirsiniz.

 

  • İshak Paşa Sarayı: Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesinde yer alan saray 1199 yılında yapılmıştır. Osmanlı devletinin Lale Devrinde yapılan son büyük yapısıdır. 18. Yüzyıl mimarisini yansıtan saray sanatsal ve tarihsel açıdan önemlidir. Sarayın 116 odası vardır. Sarayda türbe, cami, sur, avlu, divan ve harem gibi odalar bulunur.

 

  • Van Kalesi: Van kalesi M. Ö 9.yüzyılda Urartu kralı tarafından yapılmıştır. Şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alır. Van kalesi eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Van gölü manzarası ile Van kalesi her yıl binlerce turisti ağırlar.
/* ]]> */