Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? | Emre Akkaya

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Sonbahar ayı girdiğimiz şu günler de bundan sonra daha sık yaşanması beklenilen bir konu hakkında yazı yazmak istedim.

Umarım faydalı olur 🤭 Yorumlarınızı bekliyorum 🤭

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Nefes alıp verişimizi zorlayan burun tıkanıklığı, hayatımızı olumsuz yönde etkileyen sorunlar arasında yer alıyor. Belirli bazı etkenlere bağlı olarak burun tıkanıklıkları ortaya çıkabiliyor. Buruna bir şey kaçması, burun tüylerine toz yapışması gibi bazı etkenlere bağlı olarak tıkanıklık meydana geliyor. Genellikle bu tarz durumla daha çok grip gibi hastalığa yakalandığımız zaman daha çok karşılaştığımız da bir gerçektir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen tıbbi belirtiler arasında yer almaktadır. Bazı zamanlar burunda ki anatomik yapılarda ki bozukluklara bağlı olarak da burunda tıkanmalar söz konusu olabiliyor. Burun organımızın en önemli işlevlerinden birisi de solunum görevi görmesidir. Doğal olarak burunda oluşabilecek tıkanmalar solunumun güçleşmesine neden olmaya başlayacaktır. Burun tıkanıklığı son dönemde bakıldığı zaman sık sık yaşanan bir vaka olarak gün yüzüne çıkıyor. Böyle bir durumda da mutlaka cerrahi olarak el atılmalı ve burun semptumunun da düzeltilmesine yardımcı olunmalıdır.

Burun Tıkanıklığı Neden Oluyor?

Burun tıkanıklığının olmasının altında yatan bazı sebepler var. Bunlardan birisi olarak ise burun boş yer alan şişmeler, tıkanmalara zemin hazırlayabiliyor. Aynı zamanda sinüslerin açmış olduğu deliklerde burun tıkanıklığını tetikleyen bazı sebeplerden biri olarak ön plana çıkıyor. Burnun anatomik yapısını oluşturan semtumlara bakıldığı zamanda olası yaşanacak bir eğrilik ya da şişkinlik tıkanmaları beraberinde ortaya çıkarabiliyor. Eğer burun tıkalı olursa yaşam kalitesinin daha da aşağıya düşmesine neden olacaktır. Çünkü burun tıkanıklığının olması nefes alış verişleri daha zorlayacaktır. Özellikle geceleri uyku esnasında horlama sorunları çok sık şekilde yaşanacak olumsuz durumlardan biri olacaktır. Uyku bozuklukları gibi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek daha pek çok şeyleri ortaya çıkarabilir. Bu yüzden bu sorunun cerrahi işlemler tarafından en kısa süre  içerisinde mutlaka çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Uzun süreli şekilde devam eden burun tıkanıklığı varsa alerjik rinit hastalığından kaynaklı olabilir.

Burunun tıkanması, eğrilik gibi kronik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmışsa o zaman ameliyat ile burun eğriliğinin mutlaka düzeltilmesi gerekmektedir. Burun tıkanıklık tedavisi aynca bu şekilde etki edecektir. Tıkanıklığın yanı sıra, akıntı, hapşırma gibi belirtilerin olması da rahatsız edici bir durum olacaktır. Böyle bir durumda ilaç ya da doğal yöntemlere başvurularak tedavi edilmesi iyi bir çözüm yolu olacaktır.

 

/* ]]> */