Şeker Hastalığına Hangi Besinler İyi Gelir? | Emre Akkaya

Şeker Hastalığına Hangi Besinler İyi Gelir?

Şeker Hastalığına Hangi Besinler İyi Gelir?

Diyabet hastaları mutlaka yediklerine içtiklerine dikkat etmesi gerekiyor. Bakıldığı zaman halkımızda en az 11 kişi arasından 1 kişi de görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta günden güne de daha fazla yayılmaya başlamaktadır.

Genel olarak kişilerde görülen şeker hastalığı susuzluk, acıkma, ağız kuruluğu, idrara sürekli olarak çıkma gibi belirtiler ortaya koyar. Fakat erken tedavi edildiği zaman ise şeker hastalığının en aza indirilmesi mümkün hale dönüşecektir.

Kanda ki glikoz seviyesinin normalden daha fazla olması sonucunda da bireyin gerek sosyal yaşamı gerekse de sağlık durumu etki altına girmeye başlayacaktır. Şeker hastalığının tedavisi ise ilaçla mümkündür.

Fakat ilaç alımından sonra ne yiyorsunuz ne içiyorsunuz bunlara mutlaka bakılması gerekir. Aksi takdirde yediklerinize dikkat etmezseniz alacağınız ilacın da çok fazla faydası olmayacak.

Şeker Hastalığı İçin Besinler

Şeker hastalığına iyi gelen besinler sayesinde kanda glikoz oranını bir nebzede olsa aşağıya çekme şansına sahip olursunuz.

Soğan Yemelisiniz: Soğanın her derde deva olduğunu bilmeyen yoktur. Hemen her şeyde kullandığımız soğanı sizlerde mümkün olduğunca sofralarınızdan eksik etmemeye çalışın.

Lahana Tüketin: Kış mevsimi sebzelerinden biri olarak ortaya çıkan lahana şeker hastaları için birebirdir. Çünkü lahananın oldukça fazla faydaları bulunduğundan dolayı doğal olarak sizlerde faydalarından yararlanma şansına sahip olursunuz. Düşük bir kaloriye sahip sebze olduğundan dolayı şeker hastaları sorunsuzca tüketebilir.

Zeytinyağı Olmalı : Salatalardan tutunda yemeklere kadar her şey de zeytinyağı kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle şeker hastalarının en önemli dostlarından biri olarak zeytinyağının geldiğini söylemek mümkün. Kan şekerinizi eğer ki dengede tutmak istiyorsanız o halde yapmanız gereken ise zeytinyağını tüketmenizdir.

Enginar Tüketin: Birçok faydası ile bilinen enginarı sizlerde artık sorunsuz bir şekilde tüketmeye başlayabilirsiniz. Şeker hastalarına iyi gelen sebzelerden biri olarak bilinir. Kan şekerinin yükselmesini önleyerek dengede tutulmasına yardımcı olur.

Greyfurt Yiyin: C vitamini deposu olarak bilinen greyfurt içinde araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda ise şeker seviyesinin ideal seviyede kalmasında büyük bir katkı sağladığı gözlemlenmektedir.

/* ]]> */