Android Virüslerden Nasıl Korunabiliriz? | Emre Akkaya

Android Virüslerden Nasıl Korunabiliriz?

Günümüzde Android’in yaygınlaşması ile birlikte kullanım oranları da oldukça artmıştır. Play Store içerisinde yer alan uygulamaların %70’i virüslü uygulamadır ve bizim telefonumuzdaki rehberimizi, mesajlarımızı hatta telefon görüşmelerimizi dinleyebiliyor, okuyabiliyorlar ve bunlar bir veri tabanında toplanmaktadır. Konuya dönecek olursak; Android sistemler hayatımızı kolaylaştırma konusunda oldukça ileri seviyeye taşınmışlardır. İçerisinde Android işletim sistemi bulunan telefonlara akıllı telefonlar diyebiliyoruz. Ayrıca Android kullanım alanı sadece telefonlar değil tabletler de olabilmektedir.

Bir diğer husus da Android’in bir işletim sistemi olduğu gerçeğidir ve her işletim sistemi içerisinde de çeşitli açıklar her zaman yer almıştır. Önemli olan bu açıklara ve zafiyetlere karşı bilinçli olmak ve tedbirlerin alınabilmesidir. Android, bir çeşit işletim sistemi olduğundan dolayı masaüstü bilgisayarlara, laptoplara dahi kolaylıkla yüklenebilmektedir. Peki Android’i güvenliksiz yapan nedir?

Android Nasıl Hacklenir?

Android işletim sistemlerini güvenliksiz yapan, onları birer zafiyet haline dönüştüren şey, her geliştiricinin yani yazılımcının bu işletim sistemine hayalindeki yazılımı, uygulamayı tasarlayarak çalıştırabilir hale getiriyor olmasıdır.

Android uygulama nasıl yapılır? Yani yazılımdan anlayan, C#, Java benzeri programlama dillerine hakim kişiler android içerisinde hayal ettikleri her türlü yazılımı yapabilirler ve çalıştırabilirler.

Android’in Tehlikeleri Nelerdir?

Android telefonları nasıl koruyabiliriz?

Android telefonlar içerisinde çeşitli finans işlemlerimizi sağlayabilmekteyiz ve online kredi kartı işlemleri gibi birçok işlemlerimizi yapabiliyoruz. Telefonumuz üzerinden çeşitli web sitelerinden alışveriş yapabiliyoruz.

En önemli husus da Android telefonlar bizim sesimizi duyabiliyor ve telefonun kamerasına müdahale edilebilmektedir. Yani bir yazılımcı isterse uzaktan bir komut ile kameramızı yönetebilmektedir. Kısacası Android içerisinde telefonun hangi fonksiyonlarına müdahale edilebiliyorsa kötü niyetli yazılımcılarda bu fonksiyonlardan faydalanabilmektedir.

Android Virüsleri Nasıl Çalışır?

Bir yazılımcı bir android virüs tasarladığı zaman bu virüsü uzaktan size açtırmaktadır. Android virüsler hayatımızın her yerindedir diyebiliriz. Örneğin Play Store içerisindeki binlerce uygulama içerisinde virüs bulunmaktadır.

Yanlış duymadınız. Bizim yararımıza olan uygulamalar bizim rehber listemizi, mesajlarımızı ve telefon görüşmelerimizi kötü niyetli kişilere aktarabilmektedir.

Android virüslerin kullanım alanları sadece bununla sınırlı değildir. Örneğin bizim kameramızı, haberimiz dahi olmadan açabilmektedirler, ortam dinlemesi yapabilmekteler.

Android virüslerden nasıl korunabileceğimize gelirsek; Bu virüs tiplerinden anti virüs programları ile korunamayız. Çünkü her biri legal uygulama olarak lanse edilmektedir. En iyi çözüm paralı bir anti virüs programını satın almak veya tanıdığınız, güvendiğiniz bir yazılımcıya kendinize özel bir güvenlik yazılımı yaptırmaktır.

Eğer sizler de güvenilir bir android güvenlik programı arıyorsanız bu yazının altına yorum yapabilirsiniz. Yorumlara göre sizlere güvenliğinizi sağlayacak bir çeşit android yazılım oluşturabiliriz.

 

/* ]]> */