Bad Sector Nedir? Nasıl Düzeltilir? | Emre Akkaya

Bad Sector Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Harddiskler günümüzde hayatımızın en önemli noktalarından biri haline gelmiş durumdalar. Bilgisayarlarımız içerisinde bulunan harddiskler bilgisayarlarımızın depolama alanıdır diyebiliriz. Bu alan içerisinde sürekli olarak dosyalarımız saklanmaktadır. Fotoğraflar, videolar, belgeler ve daha birçok dosya türlerini harddisk içerisinde saklayabilmekteyiz.

Yine harddiskler birer flash bellek gibi kullanılabilmektedir. Yani harici diskler sayesinde flash belleklerin içerisinde bulunan tüm verileri bu harici disklerde de saklayabilmekteyiz.

Harddiskler kolay bozulan ancak uzun süre boyunca bozulmayan parçalardandır. Yani bir harddisk yere düştüğü anda bozulabilmektedir. Çünkü içerisindeki parçalar çok narin ve hassastır. Harddisk içerisinde bir adet disk ve bir adette yazma kafası bulunmaktadır.

Harddisk Nasıl Çalışır?

Bu yazma kafası sürekli olarak çalışmaktadır. Siz bir dosya oluşturmaya karar verdiğinizde veya sisteminize bir dosya kopyaladığınız zaman yazma kafası hareket ederek bu veriyi sıfır ve bir cinsinden harddiskinizin içerisine yazmaktadır.

Harddisk içerisine yazılan bu veriler de kolay kolay silinmezler. Harddisk içerisindeki disk üzerine bir veri yazılacağı zaman veri boş bir kümeye yazılmaktadır ve bu kümeye de sektör adı verilmektedir. Bir gün o dosyayı çalıştırdığınız zaman yazma kafası o veriyi nereye yazdıysa aynı noktaya giderek onu çalıştırmakta yani okumaktadır.

Eğer o noktaya zarar gelirse ölü nokta halini almaktadır ve harddisk bazen çalışmamaktadır. İşte bad sector budur. Disk üzerinde bulunan binlerce noktadan biri veya bir kaçı ölürse artık çalışmazsa bu tüm disk üzerinde olumsuz etki yapar.

Bad Sector Belirtileri Nelerdir?

Peki bu nasıl anlaşılır? Bazen durduk yere harddiskiniz kapanabiliyorken bazende harddisk içerisinden “tik, tik” benzeri sesler gelebilmektedir. Bad sectorler çoğu bilgisayarcının dediğinin aksine kurtarılamaz değiller.

Çeşitli yazılımlar ile ölü noktalardan arındırılarak disk üzerinde bulunan sağlam noktalar bölümlendirilmektedir. Örneğin harddiskiniz 500GB ise bunun 100GB’si ayrılmakta ve siz 400GB’sini kullanabilmektesiniz. Bu 400GB’lik alanı kullanarak harddiskten faydalanabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var.

Bir harddisk içerisinde ölü nokta oluşmuş ise bir gün yine tekrar oluşmayacağı anlamına gelmez. Hatta bir sefer bad sectör oluşan harddiskler yine tamir edilseler dahi ileri de aynı bad sectöre yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir.

Bu yüzden bad sectör tamirinden sonra harddiskinizi kullanıyorsanız mutlaka önemli verilerinizi içerisinde yedeklememeye dikkat etmelisiniz.

/* ]]> */