Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır? | Emre Akkaya

Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi, ülke ekonomisinin güçlenmesi ve kişi başına düşen gelirin de artması ile beraber neredeyse her evde bir bilgisayar vardır dersek yanlış olmaz. Özellikle de son yıllarda bilgisayar kullanım oranı oldukça artmış durumdadır.

Teknik Servise Gitmeden PC Temizliği

Bilgisayar kullanım oranlarının artması ile beraber de insanlar artık bu alanda bilgi sahibi olmak istiyorlar. Yani, bilgisayar bakımı için sürekli teknik servislere gitmek, onlara tonlarca para saymak insanların sevmediği bir şeydir.

Ülkemizde de bilgisayar teknik servisleri ölücüdür dersek yeridir. Yani siz gittiğiniz zaman, bilgisayar konusunda bilgisiz kullanıcılar başta olmak üzere insanlardan haddinden fazla para almaktadırlar. 15 TL değerinde bir format işlemi maalesef ülkemizde 30 TL’den başlamaktadır. (Bana sorarsanız 5 TL’lik bir işlem)

Çünkü Flash Disk’ler, hızlandırılmış Windows imajları gibi birçok teknolojiye artık sahibiz. Bir format önceden saatlerce sürebiliyorken artık 5 dakika sürebilmektedir. Neyse, konumuz bu değil. Bilgisayar bakımı da bilgisayar temizliği ile başlamaktadır. Bu yazımızda da sizlere etkili bir bilgisayar temizliğinin nasıl yapılabileceğini, nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacağız.

Bilgisayar Kasası Nasıl Temizlenir?

İlk olarak elimize bir tornavida alıyoruz ve kasamızın vidalarını söküyoruz. Söktükten sonra yapmamız gereken işlem işlemci üzerinde yer alan FAN parçasını çıkarmaktır. FAN parçasının da vidalarını sökerek başka bir yere alın.

Bilgisayar kasası temizlenme işlemi.

FAN içerisine yerleşmiş olan tüm tozları basınçlı hava ile saç kurutma makinesi de olabilir bu temizliyoruz. Temizledikten sonra elimizdeki basınçlı hava sistemini güç kaynağımıza tutuyoruz.

Ekran Kartı ve RAM Temizliği

Güç kaynağımız içerisindeki tozları da basınç ile dışarıya püskürttükten sonra FAN parçasını yerine takabilirsiniz. Bu arada, eğer işlemci macununuz azalmışsa, kurumuşsa veya bitmişse yeni macun sürmenizi tavsiye ederim.

Kasa temizliği yapma.

Şimdi ise elinize bir peçete alın ve ana kart üzerindeki bileşenleri temizleyin. Yani üzerlerine konmuş olan bütün tozları arındırın. Tozları temizledikten sonra ekran kartını yerinden çıkartın ve pin kısımlarını tek tek temizleyin. Tekrar yerine takın. Yine aynı şekilde RAM parçasını da yerinden çıkartın ve pin kısımlarını güzel bir şekilde temizleyerek yerine takın. Kasanızı yerine koyduktan sonra işlem tamamdır. Artık daha temiz bir bilgisayara sahipsiniz

/* ]]> */