Bilgisayarın Kasmaması İçin Yapılması Gerekenler | Emre Akkaya

Bilgisayarın Kasmaması İçin Yapılması Gerekenler

Bilgisayarlar her geçen gün gelişmekte ve gün geçtikçe daha profesyonel, daha gelişmiş özelliklere sahip çeşitli bilgisayarlar piyasaya çıkmaktadır. Her geçen gün bilgisayar kullanıcılarının sayısında da ciddi bir artış yaşanmaktadır.

Ancak birçok bilgisayar kullanıcısı, bilgisayarına tam anlamıyla hakim değil. Yani profesyonel bir bilgisayar kullanıcısı değiliz. Profesyonel olmadığımız içinde bilgisayarımızda oluşan çeşitli sorunlara müdahale etme konusunda oldukça başarısız.

Her bilgisayar kullanıcısının, gerek işletim sistemleri konusunda gerek bilgisayar donanımsal özellikleri konusunda kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Kendinizi geliştirdiğiniz takdir de bilgisayar sistemlerinde herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Bu yazımızda sizlere bilgisayar ile ilgili bilmeniz ve yapmanız gereken püf noktaları anlatacağız.  Bu yazımızı okuduktan sonra artık en ufak sorunda bir bilgisayar teknik servisine gitmenize gerek kalmayacak.

Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bilgisayar Bakımı

Donanımsal anlamda bilgisayar bakımınızı yaptığınız takdir de bilgisayarınızda kasma problemleri ile karşılaşmazsınız. Ancak yazılımsal bir sorun olursa kasma sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızın kasasının kapağını açarak fan temizliğinizi mutlaka yapmalısınız. Temiz bir fan soğuk bir işlemci sağlayacaktır. Biliyorsunuz ki işlemci ısınız yükseldikçe bilgisayarınızda çeşitli kasma sorunları ile uğraşırsınız.

Bu yüzden fan değiştirmeye kadar gidebilirsiniz. Fanınızı her zaman temiz tutun ve bilgisayarınızın diğer iç bileşenlerinin de temizliklerine özen gösterin.

Yazılımsal Bilgisayar Bakımı

Bilgisayarınız yazılımsal olarak da ciddi anlamda bakıma ihtiyaç duymaktadır bu yüzden periyodik olarakyazılımsal bakımınızı mutlaka gerçekleştirmelisiniz. Bilgisayar bakımında dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır.

Yazılımsal Bakım

Her geçen gün kullanmakta olduğunuz programlar gereksiz çöp dosyalar oluşturmaktadır ve bu çöp dosyalar zamanla birikerek sisteminizde çeşitli kasma gibi problemlere yol açabilmektedir bu yüzden Ccleaner temizlik programı benzeri bir temizlik yazılımı kullanmanızı şiddetle öneriyoruz.

Bu yazılım periyodik olarak bilgisayar temizliği yapmanızı sağlayacak ve bilgisayarınız içerisinde oluşabilecek çeşitli kasmalara karşı bilgisayarınızı koruyacaktır.

Format Atma Çözümü

Bilgisayarınızdaki çeşitli kasma problemleri ile uğraşmak istemiyorsanız yine periyodik olarak yılda bir bilgisayarınıza format atmanız gerekmektedir.

Ciddi anlamda profesyonel bir şekilde format atabilmek içinde piyasadaki format atma yazılarını okuyabilir veya web sitemizdeki çeşitli format eğitim makalelerini okuyarak da sisteminize format atabilirsiniz.

/* ]]> */