Chrome Tarayıcısı İçin Güvenlik Eklentileri | Emre Akkaya

Chrome Tarayıcısı İçin Güvenlik Eklentileri

Tarayıcılar günümüzde her internet kullanıcısının mutlaka kullanmak zorunda olduğu, web sitelerde gezinmemizi sağlayan, web siteleri okuyarak, bizim anlayabileceğimiz dile çeviren birer yazılımlardır.

Tarayıcıların da kendi içlerinde ayrıldıkları sınıflar bulunmaktadır. Son yıllarda tarayıcı rekabetlerine de bakarsak, tarayıcılara ayrılan reklam bütçelerini incelersek aslında ne kadar önemli olduklarını görebiliriz.

2010 senesine kadar Firefox tarayıcısı en sık kullanılmakta olan tarayıcılar arasında yer almaktaydı. Internet Iexplorer tarayıcısından söz etmiyorum bile. Aşırı yavaşlığı, aşırı güvenlik açıkları ve donma gibi hatalar sebebi ile kullanıcılar için hiç tercih sebebi olmamıştı.

Fakat Chrome tarayıcısı özellikle de 2010 yılından sonra Google tarafından güçlü bir reklam bütçesi ve iddialı bir giriş ile hayatımıza sokuldu. Neredeyse her TV kanalında reklamını görüyorduk. Bu günlerde de en sık kullanılan tarayıcılar arasında Chrome bulunmaktadır.

Neden Chrome Kullanmalıyım?

Chrome tarayıcısının kullanış sebebine gelirsek;

Chrome ne kadar hızlı? Dersek;son derece hızlıdır. Siz daha web siteye giriş yaparken arka planda ön hafızasına aldığı verileri hızlı bir şekilde indirmektedir.

İşlevselliği ve güvenliği açısından değerlendirecek olursak kullanıcılara güçlü bir eklenti yelpazesi ile gelmektedir. Ayrıca çeşitli yazılımcıların yani geliştiricilerin de eklenti oluşturabilmesini sağlamasıyla da tercih sebebi olmaktadır.

Yani bir yazılımcı Chrome tarayıcısına istediği eklentiyi kodlayabilir ve bunu mağazasında satışa sunabilmektedir. Özellikle de VPN eklentileri, reklam engelleyici eklentileri tercih sebebi olmuştur.

Chrome İçin Güvenlik Eklentileri

Sıra geldi en önemli aşamaya. Chrome tarayıcısını kullanıyorken, web sitelerde geziniyoruz ve sürekli olarak çeşitli güvenlik riskleri ile karşı karşıya kalmaktayız. Web sitelerdeki  güvenlik tehlikeleri olarak bir web siteye girdiğinizde bu site içerisinde phishing, clickjacking tarzı zararlılar bulunabilmektedir ve bunlar script yoluyla çalışmaktadır.

Noscript Eklentisi

Bunun için Noscript eklentisini kurabilir ve kullanabilirsiniz. Noscript eklentisi, zararlı kodları engelleyerek çalışmaktadır ve tarayıcınızın çalışma hızını da bu sayede arttırmaktadır.

Ghostery Eklentisi

Bu eklenti de tarayıcınız ile sitelerde gezinirken hem size zarar verebilecek türden olan sistemleri engellemektedir. Hem de sizin takip edilmenizi oldukça minimum düzeye indirecektir. Evet diğer yazımızda web sitelerin bizleri nasıl takip ettiklerinden bahsetmiştik.

İşte bu eklenti ile takipten kurtuluyoruz ve izlenmiyoruz.

/* ]]> */