İnternette Bilgilerimizin Çalınmasını Nasıl Önleriz? | Emre Akkaya

İnternette Bilgilerimizin Çalınmasını Nasıl Önleriz?

Evet, uzun yıllardır sosyal medya hayatımızın tam ortasında yer almaktadır ve bizlere ciddi anlamda yön vermektedir. Sosyal medya ve çeşitli internet sosyal medya araçları hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelmişlerdir. Bu araçlar hayatımızın tam ortasında oldukları için hayatımıza dair birçok bilgiyi de sünger gibi emmektedirler.

Bize ait olan yüzlerce veriye, bilgiye bu sitelerde sahip oluyorlar. Bir sosyal medya hesabınızda sürekli olarak davranışlarınızı belirtiyorsunuz.

Bir seçim olacağı zaman hangi partiye oy vereceğinizden, sabahları genellikle hangi kafeteryayı tercih ettiğinizden, akşam yemeğinize kadar belirtiyorsunuz.

Bilgi Güvenliği

 

 

Facebook, Akrabalarımızı İnceliyor

En önemlisi de yakın akrabalarımız ile olan ilişkilerimizi de Facebook benzeri yerlerde paylaşıyoruz. Facebook veri sızdırıyor mu? Zaten paylaşmasak da bu alanlarda arkadaş olarak akrabalarımız ile ekliyiz. Daha komiği de onları “kız kardeşim”, “babam” olarak sıfatlandırabiliyoruz. Bu da verilerimizi çalanların işlerini daha kolay yapmalarını sağlamaktadır.

 

Veri Güvenliği

Verilerimiz Nasıl Analiz Ediliyor?

Verilerimizin analizi aslında oldukça basit bir şekilde yapılmaktadır. Biz çeşitli web sitelerde takılırken bu web sitelerdeki bilgilerimiz çalınmaktadır. Örneğin Google aracılığı ile bir elbise araştırdınız ve bu elbisenin markasına kadar google’a giriş yaptınız. Bu sizin tarayıcınıza kayıt olmaktadır.

Siz Facebook ve benzeri sitelere girdiğiniz zaman bilgilerimiz çalınmaktadır. Bu sitelerdeki bilgilerimizi silmemizin bir yolu bulunmamaktadır. Facebook bilgilerimizi satıyor mu? Facebook ve benzeri siteler bizim bilgilerimizi alarak, bu bilgiler ile neler yapabileceklerini seçmektedirler. Çeşitli şirketlere para karşılığında sattıkları da bilinen gerçekler arasında yer almaktadır.

Verilerimizi Nasıl Koruruz?

Verilerimizin korunma yollarına gelecek olursak mutlaka tarayıcınızda “sitelere beni takip etme isteği gönder” seçeneğini seçmelisiniz. Bunu seçtikten sonra yine ghostery, DisconnectMe gibi eklentiler kurmalısınız.

Bu eklentiler siz sitelerde geziniyorken verilerinizin çalınmasını engellemektedirler. Zararlı veri çalma betiklerini engelleyerek verilerimizin çalınmasına engel olmaktadırlar.

/* ]]> */